אחד האלמנטים החשובים עליהם מתבסס עולם העיצוב, הוא צבע. בחירת שילובי צבעים בעיצוב חדרים יכולה להיות משימה לא קלה לאלה מכם המתקשים להשתמש בדימיון. עולם הצבעים טומן בחובו יסודות רבים המתקשרים לאמונות, סמלים, ותחושות. לכל תרבות משמעויות שונות בהקשר לצבעים השונים. צבע הוא דבר עוצמתי ביותר, אשר משפיע לנו על מצבי הרוח, על החיוניות והעירנות, ואפילו על התיאבון, ועלינו לקחת בחשבון השפעות אלה כאשר עומדים לפני החלטה עיצובית.

שילובי צבעים מנצחים
שילובי צבעים מנצחים

גלגל הצבעים מתחלק לשלשת צבעי היסוד שהם: כחול, אדום וצהוב. צבעי הביניים בגלגל הם סגול, כתום וירוק. צבעים אלה ניתן לערבב עם שחור או לבן ו/או אחד עם השני ולקבל גוונים רבים. הצבעים מתחלקים לשתי קבוצות מרכזיות. צבעים חמים: אדום, צהוב, כתום, וכל השאר, שהם צבעים קרים. לכל אחד מהצבעים השפעה פסיכולוגית ומטען תרבותי, כפי שהתגלה במחקרים רבים לאורך השנים. תרבויות רבות, בינהן מצרים וסין, אף פיתחו שיטות ריפוי שונות המבוססות על שימוש בצבעים. (כרומותרפיה)

כדי להגיע לשלמות או לפחות לאופטימליות, בבחירת שילובי צבעים, יש לשים לב למספר דברים. גודל החלל, צבע הבסיס ושילוב צבעים משלימים. לפי גודל החלל שברשותנו נחליט אם להשתמש בצבעים בהירים אשר נותנים תחושה של חלל גדול יותר כשהוא קטן (בעיקר צבעי הקירות), או צבעים כהים, אשר יכולים לתת אשלייה של חדר עמוס יותר, אם החלל בו גדול. צבע הבסיס הוא בעצם צבע הקירות, והוא נותן את הטון המרכזי לחדר. ניתן לעיתים לשלב אף יותר מצבע אחד בחלל, אך רצוי לא להשתמש ביותר משניים. לצבע הבסיס יש להתאים את צבע הריהוט הגדול, והצבע השלישי הוא צבע האביזרים המשלימים. שילוב צבעים משלימים בצורה נכונה בין קירות, ריהוט ואביזרים, יקנה לכם שלמות ויזואלית בחדר.

אספתי לכם מספר שילובים מנצחים שלא נמאסים מהר, מהם תוכלו לשאוב השראה וליישם בחדרים השונים. לכל פאלטת צבעים, דוגמאות חדרים תואמות.

כחול-לבן/אפור-צהוב/כתום

שלבו כחול-צהוב-לבן או כחול-כתום-לבן
שלבו כחול-צהוב-לבן או כחול-כתום-לבן

כחול: הצבע האהוב על רוב האנשים, ובעיקר מועדף על ידי גברים. נותן תחושה של שלווה ורוגע, מעודד יצירה והפרייה אך גם בודד ומרוחק. הכחול אינו צבע המעודד תיאבון והוא אף מזוהה בטבע עם רעל וירידה במשקל. מוריד דופק וטמפרטורת גוף. (אינו מומלץ למשל כצבע מרכזי במטבח)

ירוק: הצבע הכי מחובר לטבע. מקנה תחושת עליזות, בריאות, הצלחה אבל גם קנאה. בהחלט הצבע האהוב עליי בגלגל. הוא סימן לפוריות, מוריד סטרס טבעי ומעורר כושר קריאה.

כחול-ירוק

כחול-ירוק הוא שילוב מרענן בכל חדר
כחול-ירוק הוא שילוב מרענן בכל חדר

סגול: הסגול מתקשר למלכות ועושר, חכמה, רוחניות וכן, גם אקזוטיות.

color-scheme-116-3-45-3

גווני סגול-לבן, לרומנטיקנים שבינכם
גווני סגול-לבן, לרומנטיקנים שבינכם

אדום: מתקשר עם רגשות עזים, אהבה, תשוקה, יצירתיות טמפרמנט ותעוזה. תראו אותו הרבה במשרדי פרסום ומקומות יצירתיים. רצוי להשתמש בו במידה מאחר והוא צבע חזק מאוד המעורר גם את לחץ הדם.

צהוב: מקרין עליזות, חום ושמחה. הוא הצבע הכי מעייף לעין בגלגל הצבעים. הוא צבע מעיר, מושך תשומת לב, אך גם מעורר תסכול וכעס. נחמד לשלב קמצוץ ממנו בפריטים שונים או בקיר אחד על מנת לעורר את החדר. הצהוב גם מעורר תאבון ומומלץ לשילוב במטבחים.

כתום: צבע אנרגטי המעורר התלהבות וחום ומושך תשומת לב.

color-scheme-189-3-45-3

צבעי שלכת מהטבע, חומים-אדומים עם צהובים-ירוקים
צבעי שלכת מהטבע, חומים-אדומים עם צהובים-ירוקים

ורוד: מתקשר עם רומנטיקה ואהבה. יש לו אפקט מרגיע, אם כי רק בדקות הראשונות. לאחר מכן הוא עלול לגרות את מערכת העצבים ולעצבן.

שחור: סופג את כל האור. בתרבויות רבות משדר רוע וחבלה, מוות ואבל. צבע כבד, הממלא חלל מיד ומומלץ לשימוש בחללים גדולים. כמו כן משדר טקסיות ורישמיות. קלאסיות ותחכום, אך גם אומללות. אצלי בבית לא תמצאו אפילו פריט אחד שחור. כבד ומדכא לי.

לבן: לבן הוא בעצם חסר צבע. הוא מתקשר לתמימות וטוהר, ניקיון וסטריליות ומשדר קור ולעיתים אף משעמם.

color-scheme-81-3-45-3

ורוד-ירוק, שילוב עתיק ורך משהו
ורוד-ירוק, שילוב עתיק ורך משהו

לכתבות נוספות בנושא והצעות לשילוב פלטת צבעים על זמנית לעיצוב הבית או הדירה המשיכו לפוסט שילובי צבעים על זמניים לעיצוב הבית ועוד באותה סדרה שילוב צבעים נצחי – חלק II.

למעוניינים לקרוא עוד על תורת הצבעים, תוכלו למצוא חומר בקישור הזה. התמונות השונות לקוחות ממגוון אתרים:

http://www.fineliving.com/
http://thelennoxx.zymichost.com/
http://www.countryliving.com/
http://www.myhomeideas.com/
http://www.virginmedia.com/homefamily/house/colourcalamities/inspiring-rooms.php