כשהייתי ילדה, שתי חברותיי הטובות ביותר היו דניות שהגיעו כל שנה בחופש הגדול לחודשיים חופשה בארצנו החמה. הן התגוררו בדיוק מול בית הוריי, ואני ממש חיכיתי לרגע בו תנחתנה בארץ כדי שיהיה לי עם מי לדבר אנגלית. לימים, אביהן שהיה דיפלומט מדנמרק, קודם להיות שגריר דנמרק בישראל ועבר לגור כאן למספר שנים. לנו הילדות, זו הייתה פשוט חגיגה. כבר אז, חמדתי את פריטי איקאה שריהטו את חדריהן. אז, איקאה הייתה חלום רחוק עבורי, אך הושפעתי רבות מהעיצוב הנקי ששלט בביתם, מצבעי האדום, כחול, צהוב ובעיקר מהפונקציונליות המדהימה של כל פריט.

מטבח בסגנון סקנדינבי - פונקציונלי ונעים. ארונות כהים בשילוב מוצרי חשמל כסופים

כשגדלתי והתחלתי לתור בעולם, לא היה יעד בו פיספסתי את החנויות הסקנדינביות כדי לסחוב תיקים עמוסים פרטי עיצוב נקיים ומינימליסטיים כדי לרהט את ביתי. צבעים מונוכרומטיים, מצעים ואביזרים עם צורות גרפיות מדהימות, טקסטורות של בדים שאנו ממש לא מכירים. פשוט חוויה של ניקיון ותחכום. כשהגעתי סוף סוף לדנמרק ושבדיה, מעוז המעצבים, הבנתי את מקור ההשראה. הארצות הקרות אכן מביאות את הסקנדינבים להשקיע בבית, שכן מזג האויר לא מותיר להם הרבה ברירה אלא להסתגר בבית בערך משעה 17:00 בערב בימי החורף הקרים. הנופים המושלגים והערומים בארצות הנורדיות מהווה השראה למינימליזם.

סגנון מינימליסטי וצבעים בהירים
צורות גאומטריות וחומרים טבעיים
עץ ומתכת, סדר וניקיון

הצבעים הבהירים שולטים על מנת להקנות אור בחלל, הקווים פשוטים, הפרקט איכותי ובהיר לרוב, והעץ שולט כחומר גלם עיקרי באיכויות מדהימות. מוטיב הספריות הגדולות מככב בבתים ונותן תחושה של חמימות ואינטלקט. הבתים נקיים, מטופחים ומצוחצחים למוות. יש משהו הייטקיסטי ופיין בגימור הנקי הזה. השימוש בחומרים טבעיים ועמידים כמו עצי לבנה, עץ לבוד מכופף, אורן, אגס, כותנה וצמר, בולט.

סוס סקנדינבי סרוג
אריגי כותנה רקומים

בארץ תוכלו למצוא פרטי ריהוט שכאלה בחנויות כמו סוהו, אי די דיזיין, נטור המחזיקה פרטי מעצבים כמו אלבר אלטו ואירו ארניו. חברת wind & water מציגה קולקציה מעניינת. כלי בית ואביזרים משלימים של החברות הדניות greengate ו housedoctor נמכרים בחנות נקודה בכפר שבמושב עשרת ובעוד חנויות ברחבי הארץ ומוצרי rice המדהימים ניתן להשיג בחנויות sofi. את villa collection ניתן להשיג בחנות גבריאל בנווה צדק.

עיצוביפ גרפיים מבית koloni stockholm השבדית, יופי של דברים
אגרטלים מעניינים של המעצבת Louise Campbell

חברות סקנדינביות מגניבות נוספות הן koloni stockholm שהינה בית עיצוב המתמחה בגרפיקות מיוחדות המועברות לשלל פריטים לבית. ו- mjolk, חנות קנדית המתמחה בעיצובים סקנדינביים, ביניהם עיצובים בעץ אלון של המעצב הידוע קריסטן ודל.

שורת הציפורים של קריסן ודל, עיצובים בעץ טיק
מיטב סקנדינביה Alvar Aalto, Eric Magnussen ו- Finn Juhl

עם השנים טעמי הפך קלאסי יותר, אך עדיין יש לי פינה חמה בלב לעיצוב הסקנדינבי ולציפורים של ודל.