אם עוד לא שמעתם על הטרנד החדש בעיצוב – קוראים לו וואבי-סאבי והוא מגיע אלינו הישר מיפן הרחוקה. וואבי – סאבי הוא שמה של פילוסופיה יפנית עתיקה, תשתית רעיונית המציעה, בין היתר, דרך חדשה ומעוררת השראה לעצב את הבית ואת החיים. בבסיס הפילוסופיה הזאת, שמקורה בטקס מזיגת התה היפני, שלוש הנחות יסוד: הדברים כולם מתכלים, הדברים כולם פגומים, הדברים כולם אינם גמורים. וואבי – סאבי הוא תמצית האסתטיקה היפנית, זו אסתטיקה של הפגום, המוגבל והשרוט.

הישן ומרוט מתעורר לחיים
הישן ומרוט מתעורר לחיים

וואבי – סאבי מייצג את ההפך הגמור מהאידיאל המערבי לפיו היופי הוא מרהיב, מושלם ונצחי. וואבי – סאבי הוא היופי של המינורי, הארעי והחבוי. בכל הקשור לעיצוב הבית ולסגנון חיים, הכוונה היא לתפישה המעריכה את מה שאינו מעוצב בקווים נקיים, רהוטים ושלמים, ההפך מן המשוכפל והדיגיטלי. וואבי – סאבי מתגלם בחומרים טבעיים, בבד דהוי, ברהיט סדוק ולא מהוקצע ובכיסא לא משויף. אי – אפשר לקנות את זה בקניון – וואבי – סאבי הוא אורח חיים, מצב נפשי. זו האמנות המעודנת של לחיות בשלום עם עצמנו ועם סביבתנו. מבחינה מושגית, וואבי – סאבי הוא חיבור של שני עולמות חדורי צניעות – המילה סאבי משמעותה: מאופק וכחוש; המילה וואבי מבטאת מצב נפשי של התבוננות המאפשרת להעריך את חשיבות הפרטים הקטנים, ולהבחין ביופיים של מראות נשכחים ולא בולטים המצויים בטבע. (מתוך וואבי-סאבי לאמנים, למעצבים, למשוררים מאת קורן לאונרד)

מתוך notebookmagazine.com
מתוך notebookmagazine.com

שלא כמו בסגנון השאבי-שיק הנוטה לקיטש, הוואבי-סאבי מתחבר למינימליסטיות והצבעים המאפיינים אותו הם צבעי אדמה חיוורים, משפחת הקרמים הנטרלים והלבנים. אם עד עכשיו חיפשנו אחר הנוצץ, החדש והמבריק, הרי שהוואבי-סאבי מכוון אותנו ללמוד לחיות בפשטות, להנות ממה שיש ולהעריך את היופי שבישן והחלוד המסמל עבר וחיים. הוא מחבר אותנו לעצמנו ולמהותנו האמתית. זהו המקום בתוכנו בו שוכנים השלווה וההרמוניה.

עיצובים בסגנון ואבי סאבי
עיצובים בסגנון ואבי סאבי
תוכלו לשלב רהיט ים ישנים עם פריטים חדשים או ההיפך
תוכלו לשלב רהיט ים ישנים עם פריטים חדשים או ההיפך

אז רוצו לחטט בבוידם של אמא או סבתא והוציאו פריטים ישנים הנראים כאילו עברו משהו בחיים. נקו אותם מאבק והתייחסו אליהם באהבה. הם יזכירו לכם במה הסתפקו פעם וכמה החיים היו יפים ופשוטים. כנסו לקרוא עוד על טרנדים בעיצוב הבית.

רוצים לקרוא עוד על הוואבי סאבי ומקורותיו? כנסו ל: http://www.wabisabi.org.uk/index.html