ממש כמו הישראלי הממוצע, הוא שורד בכל מצב, קוצני ומחוספס משהו, אבל אי אפשר שלא לאהוב אותו. קבלו את הקקטוס. הצמח הכל כך מיוחד הזה, שלמרות שקוראים לו צבר הוא בכלל הגיע אלינו מאמריקה. הפנג שווי לא מרשה להכניס אותו הבייתה כי הוא מביא לכאורה אנרגיה שלילית בגלל הקוצים המשמשים כהגנה נגד אנרגיות רעות, אבל את הקקטוסים עם העלים העגולים והיפים אפשר בהחלט להכניס, לאהוב ולטפח. הנה כמה עובדות שאולי לא ידעתם על הקקטוס, ומה שאפשר לעשות איתו בבית בלי יותר מידי עבודה.

גם יפה גם נוח

בדיוק כמונו, הקקטוסים הם יצורים חיים הגדלים לאט לאט, צורכים ופולטים אנרגיה, ולדעתי האישית משרים אוירה של יציבות ורוגע. אולי בגלל שהם שם כל הזמן. לא צריך לטרוח סביבם כל כך הרבה, והם תמיד יהיו שם. זני הקקטוסים התפתחו כבר לפני 40 מיליון שנה, ויש כ-2,000 סוגים שונים של קקטוסים וסוקולנטים, המתחלקים ל-4 משפחות עיקריות. חלקם עגולי עלים וחלקם קוצניים. קטני קומה או ארוכים. הם שורדים בתנאי אקלים קשים ובסביבה מדברית וחצי מדברית, והסתגלות אבולוציונית גרמה להם לפתח תאים פוטוסינטזיים בעלי הצמח ובכך לצמצם את שטח הפנים של העלים ולשרוד זמן רב יותר.

מיני קקטוסים בין מדפי המטבח
סוגים שונים של קקטוסים יתאימו לכם לפינות שונות, התייעצו במשתלה

קוצי הקקטוס מגינים עליהם מאוכלי עשב ומזיקים גדולים, מסווים אותם בסביבה המדברית, מפיצים את זנם ויוצרים צל מעל גוף הקקטוס. חלקם יכולים לשרוד מאות שנים, ואולי זה אומר משהו על האופי שלהם. יש להם יכולת לקלוט כמויות אדירות של מים – עד 2,500 ליטרים ב-8 ימים, והם מפתחים שורשים מהר מאוד בתגובה ללחות. קקטוס בגובה 12 ס”מ בלבד יכול לשלוח שורשים על שטח של כ- 2 מ”ר.

קקטוס עם כל דבר, היו יצירתיים
יופי של צבע בסלון

קקטוסים השתולים באדמה צריכים אדמה אורירית ולא צפופה, ושמש מלאה, בעוד שבעציצים בבית, רצוי לשים להם אבנים בתחתית העציץ ולדאוג להם לאוורור מידי פעם. בחוץ כדאי להשקות אותם פעם בשבוע בקיץ ופעם בשבועיים בסתיו, ללא השקייה בחורף, בעוד שבבית, בחורף יש ללחח אותם מידי פעם.

משתלב בנוף המקומי

הקקטוס חי טוב בטמפרטורות של 0-35 מעלות. מתחת לאפס יש לכסות אותו בעיתון, ומעל 35 מעלות (בתוך בית), יש לאוורר לו את המקום, ורצוי לשתול אותו בכלים לבנים או מקרמיקה, לצינון.

רצוי בכלי קרמיקה לבנים
אבל לא חייב...

אז מה היה לנו שם, בבית תוכלו לשתול כמה זנים בקבוצה בעציץ אחד, או לעשות אסופת מיני עציצים מעורבבים בכל מיני כלים מגניבים שהם לאו דוקא עציצים. תוכלו לפזר אותו במטבח, בסלון או באמבטיה. לשלב אותו בכוננית הספרים שלכם ככתם צבע חייכני, או לתת אותו כמתנה באירועים מסוימים. הוא יכול להיות סיבה למסיבה ומוטיב לכל מיני ארועי נושא. תוכלו לערוך איתו שולחן או סתם לסדר אותו יפה בגינה. אתם מוזמנים לדפדף בתמונות המקסימות ולשאוב רעיונות, או להכנס לאתר האגודה לקקטוסים ולהתפעל מסוגיו השונים. אה כן, ויש לו גם פריחה מקסימה שמגיעה בד”כ בינואר. אני הוקסמתי, ואתם?

ואפשר לסדר בשולחן
סתם לשים ליופי
או לתת מתנה, נר קקטוס

תמצאו אותו כמעט בכל משתלה, תבחרו לכם אחד שמחייך אליכם הכי יפה, תשתלו אותו בפמוט ישן ותאהבו אותו. שבת שלום!