טוב, זה ברור לכם שבלי פרחים אין יומולדת. ועוד בחורף! זוהי עונת הפריחה היפה לטעמי כי פורחים בה פרחים מאוד מיוחדים שמכבדים אותנו בנוכחותם המלכותית למשהו כמו חודש חודשיים בשנה, ונעלמים שוב לתרדמה עמוקה. נכון שבאביב הכל פורח, אבל בחורף לפרחים יש קטע משלהם. הם קרירים כאלה, לא מציעים חברות לכל אחד, רק לאלה שמבינים אותם באמת. לפעמים אפילו קצת אנטיפטים. אבל בתור אחת שמסתדרת טוב עם אנטיפטים, יצאתי לצלם לכם מקבץ שלא תוכלו לעמוד בו. ואם אחרי זה תגידו שלא עשיתי לכם את היום, אז אירגנתי לכם גם סדנא מטריפה לסידור פרחים. כזו כמו בז’ורנלים. רבותיי, נא לא לפספס את הפוסט הזה! ממני אליכם, באהבה.

נירטרה הולנדית כתומה, ב"זרים-לפתן"

נתחיל במשהו קצת לא סטנדרטי, כדי שלא תגידו שאני לא בוחרת לכם דברים מיוחדים. לחבוב הכתום הזה קוראים “נירטרה הולנדית”, (Nertera כן, גם הוא שייך למשפחה) הוא מקסים ושובה עין, ופורח רק פעם בשנה לשלושה שבועות עד חודש בלבד! נכון שזה לא כדאי להשקיע בצמח לטווח כזה קצר, אבל הוא כל כך מיוחד בעל צבע כתום מדהים ופרחים עיגוליים קטנים קטנים, ונראה בדיוק כמו פרח עדשים כתומות. פשוט שבה את ליבי.

כמה יפות הנירטרות
הנרקיס, מלך הביצה

הבא בתור הוא מלך הביצה. הנרקיס כמובן, עם הריח ההורס שלו, קומתו הזקופה והכתר הצהוב/לבן הזה. פשוט נסיך. כל כך יפה שבא לי לחבק אותו. נרקיסים מזכירים לי את אמא, כי זה הפרח האהוב עליה. תמיד בחורף כשאני רוצה לשמח אותה, אני מגיעה עם זר נרקיסים לביקור, ומיד פניה מוארות (וכמובן, שולחן האוכל נפתח ומתמלא כל טוב…). יש כמוהו 65 סוגים וזנים, אבל בארץ אפשר למצוא שניים הגדלים בר, נרקיס מצוי ונרקיס סתווי. מקור שמו של הנרקיס ביוונית narkissos – חוסר תחושה, קהות חושים, משום שחשבו שיש לו השפעה מרדימה. במיתולוגיה היוונית יש אגדה על הרועה נרקיסוס, שהיה מאוהב בדמותו הנשקפת במים והאלים הפכו אותו לפרח הנרקיס. מכאן מקור המילה נרקיסיסט, אדם המאוהב בעצמו.

חיילי יקינתון מחכים לגדול
כל כך יפים
וכך נראית פריחת היקינתון בהתהוות
וכאן בשלמותה. הוד מעלתו היקינתון, משובב עיניים

עוד פרח מדהים ביופיו הוא היקינתון. בעל פקעת בצלית ותפרחת אשכול פעמונים, היקינתון מגיע בגווני כחול/סגול, ורוד, פוקסיה ולבן ומאוד מרשים. יפה לשלב אותו עם פרחי צבעוני שהם הבאים בתור ברשימה. גם שמו של היקינתון מקורו במיתולוגיה היוונית המספרת על יאקינתוס, נער יפה תואר, בנו של פיראוס מלך מקדוניה, שאפולו, האל האולימפי, התאהב בו. כשהתחרה אפולו עם יקינתון בהשלכת דיסקוס, התקנאו בו אלים אחרים שהתאהבו בנער, ולכן גרמו לכך שהדיסקוס שהשליך אפולו יפגע בראשו של יקינתון. הנער מת, ומדמו עלה צמח הנושא את שמו. חיים קשים היו להם אז במיתולוגיה….

חבר הולנדי, טוליפ/צבעוני

הנסיך הבא הוא הצבעוני (או “טוליפ” אצלנו בבית מהצד ההולנדי). הטוליפ בעל עלי כותרת המזכירים כובע הפוך, הפך מזמן לסמל להרבה חברות ואירגונים, והוא מאוד פופולארי כאביזר עיצוב מיוחד באירועים ומסיבות מיוחדים. הוא גדל באזור הים התיכון אבל יובא לאירופה לפני מאות שנים, והולנד הפכה למדינה המובילה בטיפוחו וגידול זנים רבים שלו. יש לו פקעת בצלית שמנה, ובהולנד תמצאו המון אגרטלים מעוצבים בכחול-לבן המיועדים לאיכלוס טוליפים עם פקעות. מקור שמו, טוליפ, הוא מהמילה “טורבאן”, כובע בפרסית.

כלנית כחולה הורסת
כלניות צהובות ביער. איפה עוד תמצאו כזה יופי?

הגברת הבאה היא לא אחרת מאשר גברת כלנית. שפופה וצנועה. פרח בר עם צבעים עזים משגעים. משהו בצניעות ובפשטות שלה הופך אותה לאצילה ומיוחדת. היא צמח מוגן ואסור לקטוף אותה. מתוך 120 הזנים שלה, גדל בארץ אחד והוא לגמרי אהוב עלינו. היא פורחת בינואר עד אפריל, אז כדאי מאוד שתבקשו את חברתה כל עוד היא כאן. אולי היא תסכים לכם.

גם חברתה, גברת רקפת היא מן הצנועות והכפופות, אך כאשר היא זוקפת את ראשה כמו איילה סקרנית, אי אפשר שלא לאהוב אותה. בגווניה הורודים חוורים או עזים תקשט לכם הרקפת את אדני החלונות, שביל הבית ושולחן העבודה. היא חברה נאמנה. ואני לא יודעת אם ידעתם, אבל הפקעת שלה מכילה רעל הנקרא ציקלאמינין המשמש דייגים לסמם דגים. כמו חברתה הכלנית, גם הרקפת הינה צמח מוגן, ואסור לקטוף אותה.

מתחת לסלע רקפת נחמדת
נכון שזה עושה חשק לקנות עציץ? 🙂

יש עוד חבר אחד ברשימה שלא ממש קשור לפרחי חורף, והוא בכלל סוג של שיח ולא פרח, אבל ממש לא יכולתי לעמוד בפניו. זהו השבטבט. הוא כל כך יפה בפשטות שלו, שממש התאהבתי בו. מסתבר שלא בכדי. זהו צמח ארכיוני ביותר ונחשב כמאובן חי מרוב שהוא עתיק. מקורות משפחתו חיו על כדור הארץ עוד לפני 375 מיליון שנה (!!) באירופה הוא נחשב לעשב שוטה, אבל בשבילי הוא לגמרי מלך.

שבטבט חמוד כזה
והנה הוכחה שהוא עתיק יומין

ועכשיו הגענו לחלק המעניין עוד יותר. אם אתם אוהבים פרחים כמוני, רוצים לשלב אותם בעיצוב חלל הבית מידי פעם ולא ממש יודעים איך, אתם מוזמנים להצטרף אליי לסדנאת סידור פרחים כיפית של שישי בבוקר במתחם המקסים של “זרים-לפתן” בכפר הס. הסדנא תכלול את הנושאים שעל ליבנו: בחירת פרחים לזרים הורסים, שילובי צבעים וסוגים, סידורי בוקט, שימוש יצירתי באביזרים מצויים, סטיילינג עם פרחים ועוד. כמובן שנפתח אותה עם קפה ומאפה של המעדניה המטריפה של שי וחגית, ובסופה תצאו עם זר מקסים לשבת.  הסדנא תהיה בת שלוש שעות. מחיר, תאריך מדויק ופרטים נוספים יגיעו בקרוב מאוד. המעוניינים מוזמנים לפנות אליי כבר בטופס ה”צור קשר”. שימו לב, מספר המקומות מוגבל, ולא כדאי לפספס!

בואו ללמוד להשתמש בפרחים לעיצוב הבית

תודה רבה ל”זרים-לפתן” שאירחו אותי ואפשרו לי לצלם את הפרחים היפים שלהם. מאחלת לכם המשך שבוע שמח, פעמיים כי טוב ונשיקות יומולדת!