זוכרים את שנות השמונים? אז, כשכולם התחילו פתאום לטוס לחופשות בחו”ל. תקופת הצ’ארטרים שהבטיחה שבוע בסנטוריני כולל הכל ב- $300? אז, כשכולם חזרו משם עם תמונות של בתים עם כיפות בצבעי כחול-לבן התחילה בנייה מוזרה בישראל, שניסתה לחקות את הנוף הים תיכוני היפהפה. האמת ששם, כשהכל משתלב עם הנוף התכול, והחבר’ה יודעים לסגל את עצמם לטבע מסביב, הכל נראה מושלם. פה לעומת זאת, ריבוי התרבויות והסגנונות יצר מישמש אחד גדול. אז איך בכל זאת ניתן להשתמש בכל היופי הזה? הרי גם לנו יש בדיוק את אותו הנוף.

נגיעות של הים התיכון שלנו

נתחיל בזה שהסגנון הים תיכוני/יווני מתחיל בעצם בדרך חיים, ולא רק בעיצוב.הוא מגיע אלינו מבתי הדייגים של פעם בחופי יוון, איטליה, ספרד ומרוקו. כשהים עוטף מסביב, והשמש קופחת מעל. אז, השכילו להשתלב עם הטבע, ולא לשנות אותו. הבנייה נעשתה לאורך החופים עם חלונות גדולים ומערביים כדי לנצל את הנוף המדהים והבריזה מהים. הטיח נשמר לבן כבידוד מהחום הכבד. העיצוב היה פשוט, ססגוני וחם. החיים הם חגיגה. כל ארוחה היא הזדמנות לחיות את החיים במלואם עם משפחה וחברים. אף אחד לא נשאר בבית. הבית הוא פשוט והחוץ הוא הממלכה. המוסיקה מקרבת לבבות וכולם מאושרים במעט שיש.

דלת עץ מאורוות סוסים

אז מה ניקח משם היום?

– חלונות גדולים שמשקיפים לנוף זה דבר שתמיד חשוב לחבר אותנו לטבע.

– קורות מעץ ורצפת טרקוטה יתנו לנו סגנון כפרי פשוט, ומוטיבים אוטתנטיים בבית.

– צבעים עזים של כחול אינדיגו, צהוב עמוק, ורוד פוקסיה, אדום, כתום וסגול. כמובן שלא צריך להשתולל עם הכל, אנחנו לא ביוון, אבל הצבעים האלה בעיקר עושים חם ושמח בלב. אפשר בהחלט לשלב אותם במודרציה בחדרים, בין אם צובעים קיר אחד, שמים כד גדול, או דרגש עם טקסטיל בצבעים עזים על עדן החלון.

צבעים עזים, אח בוערת, חום ואהבה
סלון בגווני פוקסיה וכתום

– גם אצלנו, מזג האויר מאפשר אכילה בחוץ רוב ימות השנה, והשקעה בגינה מטופחת, שופעת פרחים או מרפסת עם ריהוט גן מפורזל יפה, תעשה לנו כיף לארח.

– שימוש בכלי חרס כדקורציה או במטבח תיתן השראה לעיצוב ים תיכוני.

– שולחן מוזיאקה יבליט לכם פינה יפה בבית או בגן.

– קשתות או עמודים יתנו לכם אופי ים תיכוני לבית.

כדים מעניינים, טקסטילים בוערים מול לבן בוהק

עיקרי הבנייה ביוון העתיקה שמו דגש רב על סימטריה, איזון אנכי ואופקי בחלל, ופרופורציה מושלמת. השתדלו לשמור על עקרונות אלה אם אתם בונים. שילוב של עמודים או קשתות הוא עניין של טעם, אך אם דוגמים אותם בעדינות הם יכולים להוסיף עניין בחלל.

והכחול-לבן לא מבייש גם כאן
תשקיעו בחוץ כמו בפנים
כמה פשוט, ככה יפה

לא הייתי ממליצה להשתולל עם המוטיבים הים תיכונייים. או שתעשו בית שכולו כזה  (הייתי ממליצה על הדרכה מקצועית), או שתקבלו השראה בטקסטילים, בצבעים ובפרופורציות מהתמונות היפות מעלה. אחרי הכל, אנו בישראל. אבל הכי חשוב זה ללמוד מהמדינות הסובבות אותנו לחיות פשוט, לחגוג את החיים עם משפחה, חברים, אוכל ומוסיקה. מי צריך יותר מזה?

סוף שבוע של כיף!

מטבח יווני מקסים!
חדר שינה מעודן
אוירה של חופש
והנה איך תשלבו מוטיבים בבית מודרני של היום
ספות באדום וכדי חרס גדולים. על הפונפונים אפשר לוותר...
חדר שינה חם ונעים
פזרו בבית מוטיבים מהים
וכמובן, סדרו לכם שולחן מוזאיקה עם ריהוט ברזל כבד