בימים של מחאה חברתית, מחירי קוטג’ וחשמל מופרזים וסוף עונת התותים, המציאות הכואבת טופחת על פנינו מכל פינה. זהו, עכשיו זה רשמי. יוקר המחיה בארץ הפך לבלתי אפשרי וממש לא נסבל. אני טיפוס בזבזן מטבעי, ואף פעם בחיי לא נאלצתי לחשב במודע את זמני המקלחות שלי, את הנסיעות הספונטניות לפה ולשם ובטח ובטח לא את הקניות בסופר. אבל בימינו אלה אי אפשר שלא, וגם אני למדתי לעצור שנייה ולחשוב לפני כל פעולה ספונטנית. לתכנן, לחשב ולארגן את התנהלות הבית בהתאם למצב. הנה 10 טיפים שאולי יעזרו גם לכם.

חשמל

חשבונות החשמל עוברות כל דימיון לאחרונה ועם חשבון בן 4 ספרות ההולך וגדל עם כניסת הקיץ, אין מנוס מאשר לזהות את מוקדי החשמל הכבדים בבית ולמתן אותם. אני בדיעה שהכל עניין של חינוך. זה מתחיל בנו ועובר לילדים ומשם גם החוצה.
– החליפו נורות בהם משתמשים הכי הרבה לחסכניות (מטבח, אור לילה, סלון).
– כביסות – הקפידו על מכונה מלאה, ותרו על תוכניות חיסכון לפריטים בודדים, כבסו לא יותר מ 40 מעלות וייבשו טבעי בצל. מייבש כביסה זולל המון חשמל ואנרגיה ולגמרי מיותר בקיץ. כך גם תשמרו על בדי הכביסה.

חזרה לימי הצנע…

– התרגלו לכבות מחשבים בלילה ולנתק מטענים מהחשמל אם הם לא בשימוש.
– את המזגן השתדלו לכוון ל 21 מעלות מקסימום. מתחת לזה הוא זולל המון חשמל.
– מי שעדיין מוכרח דוד חשמל – התקינו טיימר וחיסכו.
– זה אולי ישמע לכם קצת עתיק, אבל קומקום חשמלי (למי שאין תמי4) צורך ה-מ-ו-ן חשמל. עברו לקומקום שורק. גז עולה הרבה פחות מחשמל. אני עברתי ואני ממש נהנית. זה מזכיר לי את בית סבתא.

מים

זה נכון שאנחנו בתקופה מתקדמת ובר מים זו הברירה הטבעית של כולם, אבל עלות המכשיר, הפילטרים, החשמל והשירות (המגולם בפנים) הרבה יותר יקרה ממים בבקבוקים או מים רתוחים (על אף הניג’וס). אם אתם לא משפחה גדולה, העדיפו את הברירה הטבעית. אם יש לכם גינה, עברו להשקייה יזומה ולא אוטומטית. הגינה תשרוד גם עם השקייה של פעמיים בשבוע, רבע שעה כל פעם.

תכננו ארוחות מראש, עשו רשימה ואל תלכו רעבים לקניות

קניות

מכולת/סופר – רכשו לפי רשימות מסודרות, והשתדלו להתנהל לפי תפריט אותו תקבעו בתחילת כל יום. המון פעמים יש לי מ-ל-א מצרכים בבית, ואני עדיין ברגע אימפולסיבי הולכת לסופר לקנות דברים. בשלו עם מה שיש לכם במזווה במקום לקנות עוד. אל תאגרו רק בגלל מבצעים. קנו רק את מה שצריך, והעדיפו רכישות קטנות יותר אחת ליום או יומיים מאשר קניות ענקיות של משכנתא בסופר. כך גם האוכל יהיה יותר טרי ומגוון. תוכלו להשתמש באתר החמוד הזה אשר ישווה לכם מחיר כל פריט במספר רשתות, ותוכלו לרכוש את הזול מבין שתי רשתות. המשלוח המרוכז יגיע אליכם הביתה חינם. מעולה לחיסכון מבלי להתרוצץ!

שימו לב, רכישת פריטים אונליין יכולה להיות זולה יותר לעיתים. חפשו דברים באינטרנט ורכשו אונליין. אני רוכשת את כל מכשירי החשמל שלי הביתה רק באינטרנט, למוצר שאני מחפשת במחיר האטרקטיבי ביותר, אבל בדקו כמובן שהוא מבית טוב, עם אחריות, בררו טלפונית שהחנות קיימת וקראו המלצות של קונים אחרים.

בילוי

אוכלים בחוץ? העדיפו עיסקיות, ואם כבר בילוי, שלבו בילוי עממי. גם סרט ומנה פלאפל זה כיף. לא חייבים רק מסעדות וקניונים. צאו לפיקניק בים, קחו סנדוויצ’ים טעימים מהבית וקנקן קפה או בקבוק יין ותחסכו מסעדה בים או גזלן גלידות.

הקציבו סכום חודשי או שבועי למותרות והכינו לכם אותו במזומן בארנק. ברגע שנגמר…נגמר. שבו בבית וקראו ספר או הזמינו סרט ב VOD. השתדלו בכלל לשלם במזומן והשאירו את כרטיסי האשראי לרכישת דברים גדולים בלבד המצריכים תשלומים.

שימו לב לטמפרטורה והקפידו על ניקוי פילטרים ותחזוקה שוטפת

תשלומים שוטפים

זה הזמן לעשות בדק בית לגבי תשלומים שוטפים. ביטוחי רכב, חיים דירה…מתי פעם אחרונה הסתכלתם כמה אתם משלמים ומה ניתן להוזיל או לעדכן?עשו השוואות ונהלו מו”מ עם כל נותני השירות שלכם.

דלק

תכננו נסיעות וסידורים וחיסכו בדלק. יש מקומות אליהם עדיף להגיע בתחבורה ציבורית. אני מעדיפה להגיע לת”א או לחיפה ברכבת, או לעשות car pull עם חברים לכל מיני מקומות.

מנויים

האם חייבים? אפשר להתאמן לבד או בחברותא או להגיע כקבוצה ולבקש הנחה כמותית. בררו עם מקומות העבודה האם הם יכולים לסדר עבורכם הסדרים בכל מיני מקומות. תופתעו על הנכונות  מצד החברות בימי מיתון אלה. הם שמחים לצ’פר עובדים בדרכים אחרות.

סבב חפצים

במקום לרכוש שוב ושוב דברים חדשים, העבירו חפצים והחליפו עם חברים ומשפחה וכך תתחדשו בבגדים או פריטים  מבלי לרכוש. זה עובד גם בארה”ב ואין שום סיבה שזה לא יעבוד כאן. החליפו רהיטים עם שכנים ושפצו דברים שיש לכם בבית.

צריכה

הרבה פעמים אנו נוטים להיות בזבזניים בלי לשים אפילו לב. אל תמהו לזרוק אוכל מהמקרר. בשלו עם שאריות ואלתרו. אמא שלי הייתה אלופת הקומבינות בבישול וזה תמיד היה טעים, גם יומיים אחרי בוריאציה אחרת. אופציה נוספת היא להקפיא לפעם אחרת. העיקר לא לזרוק!

חיות מחמד

גם הוצאות אחזקה של כלב או חתול אפשר ורצוי לצמצם. רכשו במקום קבוע וחיסכו נקודות, קבלו תוספים או צעצועים במקום לקנות. למדו את הילדים לרחוץ את הכלב ולטפחו לבד במקום לשלם למספרות. את הוצאות האילוף חסכתי עם הספר של סיזר מילן, הלוחש לכלבים. וג’וזי ממש כמו חיילת!

אני חייבת לומר שזה לא כל כך קל, אבל אם אני הצלחתי לקצץ בעלויות החשמל, המים, האוכל והבזבוזים – גם אתם יכולים. רק עניין של משמעת והרגלים חדשים.

מכירת קיץ מפנקת היום ומחר

והודעה נוספת: לכבוד המיתון הגואה והקיץ שפקד אותנו בלי הודעה מוקדמת (היום זהו היום הארוך בשנה!), אתם מוזמנים למכירה מפנקת, היום, 21.6.2012 בין 10:00-19:00 ומחר, יום ו’ ה- 22.6.2012 10:00-14:00, אצלי בצור משה, סמטת האנפה 4. מבצעים והנחות כיפיים שילבישו לכם את הבית לקיץ. טלפון להסתבכויות 0544.217.008. אשמח לראותכם!

בינתיים התחרות שלנו בשיאה, ואתם מוזמנים להמשיך ולשלוח פינות יפות גם בבית שלכם וחפצים שאתם אוהבים עד ל-1.7. שיהיה סוף שבוע טוב לכולם!