זה לא סוד שאני מכורה קשות למשבצות. גם לפסים, אבל בעיקר למשבצות. ואם הן מגיעות בדוגמאת Plaid, בכלל השמחה גדולה. משבצות כאלה, שהגיעו מסקוטלנד העתיקה. לא משנה באילו צבעים, הן תמיד יתנו לכם תחושה של משהו אנגלי, homey ו honest. תמצאו אותם על בגדים, שמיכות ובארון של ראלף לורן. אם גם אתם מכורים כמוני, צללו פנימה.

Tartan Plaid Pattern, צילום ויקיפדיה

שנים שאני נופלת שדודה למראה חולצת פלאנל מהוהה (כזו שלא זורקים אף פעם!), ערימה של שמיכות צמר משובצות ומקופלות (כמ אלה שיש לי בסלון), צעיפים, ובכלל, כל פריט שממנו מבצבצת משבצת.

מקורו של ה Plaid – דוגמת אריגה משובצת, וה – Tartan Plaid הסקוטי שאנו מכירים, עוד במאה השלישית לספירה, בצפון מערב אירופה. בדים הצבועים במספר צבעים היו בשימוש על ידי הקלטים מתקופה עתיקה, אך גיוון הצבעים היה תלוי במעמדו של הלובש. המלכים הקדומים לבשו בדים בעלי שבעה צבעים, הדרואידים (כוהנים קדומים) שישה צבעים, והאצולה ארבעה. בסביבות תחילת המאה ה-18 הטארטנים החלו לשמש כזיהוי תושבים של מחוזות שונים בסקוטלנד. בהמשך הזמן, החלו אגודות ומוסדות למיניהם להשתמש בדגמי פלייד שונים לזיהוי והנצחה, כמו יחידות בצבא הבריטי, בתי מלוכה, חיל האויר המלכותי ואף ארגון אמנסטי הבינלאומי.

חולצות פלאנל מהוהות צילום מתוך אתר vancouverobserver.com
הפלייד אמנם התחיל בסקוטלנד, אבל אהוב מאוד גם על הקאובויס והקאו גירלז
נכון שזה כובש? צילום מאתר: Stockholmstreetstyle.com
דובים חמודים מ Plaid צילום מאתר trendhunter.com

הטארטן הוא דוגמה מסוימת של פסים אנכיים ואופקיים במספר צבעים, המזוהה עם המדינות הקלטיות ובמיוחד עם סקוטלנד. לקילטים הסקוטים כמעט תמיד יש דוגמת טארטן. הטארטן מוכן בעזרת חוטים צבעוניים מתחלפים הנארגים בשתי וערב בזוויות ישרות אחד לשני. חוטי הערב נארגים באריגה אלכסונית פשוטה – שניים מעל ושניים מתחת לחוטי השתי. כך נוצרים פסים אלכסוניים בהם צבעים שונים מצטלבים היוצרים אשליה של צבעים חדשים המעורבבים מהצבעים המקוריים. קטעי הצבע המתקבלים חוזרים על עצמם אנכית ואופקית בדוגמה ייחודית של ריבועים וקווים הנקראת סט. בעידן המודרני טארטנים ספציפים מזוהים עם שבטים סקוטים או עם מוסדות הקשורים למורשת הסקוטית. (מתוך אתר וקיפדיה)

מצעי פלאנל בפלייד ואביזרים משלימים צילום: Country Living
שמיכות טלויזיה בפלייד  צילום: Country Living
אני פשוט לא עומדת בזה…  צילום: Country Living
תראו את הסרטים ההורסים האלה  צילום: Country Living

את חולצת הפלאנל המיתולוגית לובשים במידה גדולה מהרגיל ועם שרוול מקופל לשליש ברישול. היא חמה ונעימה, ופופולארית ברוב העולם המערבי, אם כי נראו מקורות דומים ביותר לבדים אלה גם בסין העתיקה. היא באה עם ג’ינס משופשף, ואולי גופיית כותנה מתחת, ואין על הקסם שלה. האופנה העכשיווית צצה מידי פעם ומציפה אותנו בדוגמאות פלייד בתעשיית הביגוד, ההנעלה ואביזרי העיצוב. דוגמת הפלייד בעיצוב הבית הוא לגמרי פריט שמוסיף המון חום ואופי. יש בו משהו מאוד נאיבי וראשוני שמחבר אותך לעבר. אני מאוהבת.

מפה, מפיות, כריות מושב… בדיוק כמו שאני וראלף אוהבים 🙂   צילום: Country Living
הכי פיקניק, משבצות פלייד  צילום: Country Living
אני מוכנה להאכיל את החזיר תמורת החולצה  צילום: Country Living
לא משנה איך תסתכלו על זה, זה תמיד יראה מרובע  צילום: Country Living
וברור לגמרי שאי אפשר פלייד בלי סוס  צילום: Country Living
ורצוי בתוספת סל… צילום: Country Living

 

ואי אפשר בלי Ralph Lauren שלנו  צילום: אתר ראלף לורן
ועוד אחת מבית Ralph Lauren, סתם שיהיה לכם על מה לחלום! צילום: אתר ראלף לורן

אתם מוזמנים לדפדף בתמונות שאספתי ולקבל השראה למושא שלדעתי, לא יחלוף מן העולם אף פעם. שיהיה לכם שבוע מעולה פלוס פלוס ומשובץ כל טוב!