מאחר ורובנו (במיוחד כישראלים) מבלים את רוב חיינו סביב אוכל, המטבח מהווה לנו את החדר המרכזי בבית, והוא משמש לבישול, לארוחה משפחתית סביב השולחן, לקריאת עיתון הבוקר או סתם לפיטפוט עם חברה על קפה. כחלק מרכזי בבית, כדאי להשקיע במטבח כיפי אשר יתרום לאוירת “ביחד” וריכוזיות סביב השולחן ואשר יהפוך כל הכנת ארוחה ממטלה מעצבנת לחוויה משפחתית.

המטבח - השראה לפעילות משותפת
המטבח - השראה לפעילות משותפת

מספר טיפים שמומלץ לקחת בחשבון טרם עיצוב המטבח:

חלל מרווח – מטבח אופטימלי למשפחה צריך לכלול שטח המספיק למקומות איחסון רבים ככל הניתן, משטח עבודה נוח, מקום לשולחן אוכל קטן או בר עם כיסאות גבוהים לארוחות יומיומיות, מקומות מתאימים ומתוכננים למוצרי החשמל.

תאורה – רצוי ליצור או לבחור בחלל זה חלון גדול, דלתות למרפסת או כל פתח אשר יספק אור טבעי עד כמה שניתן. אין דבר מזמין יותר בבית מאשר מטבח שופע אור, במיוחד אם הוא פונה לגינה. במידה ואין הדבר מתאפשר, יש לבחור באור חזק (רצוי לא פלורוסנטי), אשר יגרום לנו לתחושה של עירנות וחיות.

צבעים – בבחירת צבעי המטבח ניתן להשתמש בכל צבע האהוב עליכם אך במידה. אל תשכחו שאתם מבלים שם הרבה ולא תרצו שצבעים אלו ימאסו עליכם מהר. במידה ובחרתם צבע מסוים, השארו עם אותה משפחת צבעים כאשר אתם בוחרים אביזרים למטבח. ניתן לבחור צבע אחד או שניים אשר משלימים משפחה זו. לדוגמה, אם בחרתם בצבע שמנת לארונות המטבח – לכו על משפחת הנטרליים, צהובים או חומים להשלמת כלי המטבח, וילונות, מפות וכיוצ”ב. תוכלו להשתמש בפריט אחד או שניים בירוק,אדום או כחול בכדי להכניס קצת חיים למקום.

עציצים – אין כמו ירוק בעיניים כדי להאיר חדר. במיוחד במטבח, רצוי לפזר עציצים קטנים של פרחים צבעוניים, שתילי תבלינים, שרך פראי או כל צמח עמיד אחד אשר יזרוק קצת צבע בחלל ויעיר את המטבח.

עמדת עבודה נוחה – חשוב לקחת בחשבון עמדת עבודה נוחה מבחינת גישה לברז, לגז ולמקרר – משטח שיש יחסית גדול בו ניתן לעבוד בנוחות. אלטרנטיבה אחרת במקומות מרווחים היא להוסיף אי בחלל המטבח התורם למקום איחסון נוסף, ופינת אוכל זמינה. רצוי לא למלא את משטחי השיש במוצרי חשמל קטנים כמו מיקרו, טוסטר, צנצנות למינהן אלא להשאירו פנוי ונקי לעבודת הבישול או האפייה.

סיגנון – לכל אחד מאיתנו סגנון המועדף עליו. רצוי לבחור את הסגנון האהוב עליכם ולהתמיד בו בכל הפריטים אשר הינכם קונים עבור המטבח. סיגנון כפרי יילך טוב עם כלים כפריים וצבעים חמים, מגבות מטבח של פעם, ואביזרים משלימים הנותנים אוירה זהה.אם הלכתם על הסיגנון המודרני הצמדו לפריטים מינימליסטיים וצבעים נקיים ותואמים. שעטנז לא תורם לכלום ולא נראה טוב.

השקיעו בחפצים מיוחדים - הם עושים את ההבדל!
השקיעו בחפצים מיוחדים - הם עושים את ההבדל!

פינת אוכל זמינה – לא תמיד מתחשק לנו לערוך שולחן בטיקסיות לכל ארוחה. כשאתם מתכננים מטבח, השתדלו לקחת בחשבון פינה קטנה של 2-4 מקומות ישיבה סביב שולחן או על בר, המותאמים לארוחות זריזות בתוך חלל המטבח. כך תחסכו לכם עבודת עריכה ואיסוף בתום הארוחה.

ולא פחות חשוב! סדר וניקיון – כמו בכל פינה בבית, דוקא המטבח מועד לפורענות. הקפידו על סדר וניקיון יומיומיים במטבח, הקפידו להשאיר כיור וגז נקי אחרי כל בישול, סדרו את ארונות המטבח בסדר הגיוני לשימוש קל במציאת הפריטים ותוכלו להנות מהמטבח בכל פעם מחדש.

זכרו – אוכל מקרב לבבות!