הפוסט הזה הוא לגמרי אוף-טופיק מעיצוב, מתכונים וסגנון, אבל הוא סוג של פנאי, בעיקר שלי. אם העמקתם בנבכי הבלוג אתם כבר בטח יודעים שהסוסים תופסים חלק נכבד מחיי, אז אני רוצה לשתף אתכם גם בחלק הזה. מעבר לחיה האצילית והמדהימה הזאת, שאין כמעט אדם שלא אוהב אותה או מתפעל ממנה, יש לה תכונות שאנחנו בתור אנשים יכולים בהחלט ללמוד מהן כחברה אנושית.

פרסות הסוס = הנעליים שלנו

הסוס חי בעדר  ומתנהל בהיררכיה חברתית המורכבת ממנהיג ושאר חברי העדר. הסוס המנהיג הוא מן הסתם החזק ביותר, ותפקידו להוביל את העדר, להגן בעת צרה ולהשליט סדר בין שוררים. החוכמה אצל הסוסים הוא שהם יודעים כל אחד את מקומו בחבורה, וסוס חלש יותר, יתן למישהו אחר להנהיג אותו בכניעה כי הוא יודע מה טוב בשבילו. הם דואגים אחד לשני תמיד. אצלנו למשל, כולם רוצים לשלוט, לא משנה מה היכולות או החולשות של כל אחד.

כל הנסיכים מחכים לתורם

אחת לשמונה שבועות לערך, סוס המשמש לעבודה, צריך לעבור פירזול. מתקינים לו נעליים מברזל כדי שלא ישחק את הטלפיים הטבעיות שלו וישמור עליהן. תהליך הפירזול אינו כואב לסוס כי הוא מתבצע על אזור תאים מתים, כמו הציפורניים שלנו. המפרזל מחמם את הברזל, מתאים את הפרסה לגודל הטלף של הסוס, ומחבר אותה אליה עם מסמרים קטנים. כאשר הטלף גדלה, צריך לשייף אותה שוב ולהצמיד פרסות חדשות. סוסים החיים בטבע ולא עובדים בסביבת בני אדם אינם זקוקים לפרסות.

אבי סבא, המפרזל הכי הכי
הסוס אדיש לתהליך הפירזול ונהנה מפדיקור דו-חודשי

מדוע מאמינים שפרסות סוסים מביאות מזל טוב?

תמצאו פרסות במחזיקי מפתחות, על קמיעות או צמידים ועל כרטיסי ברכה ושאר אביזרים בכל העולם. בדרך כלל בצורת U כדי שהמזל יכנס ויישאר ולא הפוך כדי שלא יברח החוצה. בכל המקרים יש לפרסה משמעות זהה. היא מגנה ומביאה מזל טוב. אז מאיפה צצה האמונה הזו? יש כל מיני סברות. קודם כל היא שומרת על רגלי הסוס משחיקת הקרקע, וכך תשמור עלינו מפגעי החיים. בד”כ מצמידים אותה לרגל הסוס עם 7 מסמרים, מספר סמלי למזל. היא עשויה מברזל הנחשב משך אלפי שנים לחומר פלאי המגן נגד עין הרע ומרחיק את השטן. אם תולים אותה בצורת U היא מזכירה קרניים וידוע כי לפני אלפי שנים היו מגינים על הבתים עם קרניים. משהו על אל מקורנן הלקוח מהמיתולוגיה. הנוצרים לעומת זאת, מאמינים כי אם יתלו אותה על הקיר על צידה כמו האות C היא אולי תסמל את ישו Christ. חלק טוענים שהיא מזכירה את איבר הרבייה הנשי ומביאה פוריות.

כמה חלוד, ככה יפה

בקיצור, יש לא מעט פירושים למקור האמונה. אני אישית פשוט אוהבת את הצורה שלה, והיא מחברת אותי לסוסים שלי כמו קמע קטן שקושר אותנו. אני נוהגת לקחת פרסות ישנות, לשייף אותן ולרסס אותן בספריי בצבע זהב או טורקיז. מתנה נפלאה למישהו שאוהבים או סתם דקורציה יפה לקיר. אתם לא חושבים?

סוף שבוע רגוע!