הדפס

זה נכון שהוא כיכב בשנות ה- 80 והיה לסמל סטטוס בכל בית שיכל היה להרשות לעצמו, אבל מבחינתי, הוא אף פעם לא עזב את הכותרות. אחרי שהתגברתי על הפחד הראשוני להתשתמש בו, אחרי שפתחתי קופת חיסכון לקנות אותו ואחרי הפעם הראשונה איתו, החיים פשוט נראו אחרת. לאחרונה, חזרתי לשורות ההייטק כדי להחליף מישהי לחופשת לידה. אתם יודעים, צריך גם להתפרנס ממשהו. מאז, הניסיונות לאלתר ארוחה מושקעת חזרו למסלול ואיתם סיר הלחץ. מה היינו עושים בלעדיו?

צלי בקר ברוטב יין אדום על מצע פירה

הוא כבד, בד”כ גדול ואין ספק שמפחיד להתעסק איתו. אבל השימוש בסיר לחץ, כאשר נעשה נכון, יכול לשדרג את חייכם פלאים. הוא מקצר את זמן הבישול בכ- 70%, משאיר לנו 50% מהויטמינים בירקות ומשאיר את האוכל רך ועסיסי. אני אישית ממליצה להשקיע פעם בחצי חיים בסיר טוב ואיכותי. רכשתי לי סיר 6 ליטרים של סולתם, בכ- 500 ש”ח. עשיתי דוקטורט על חוברת ההדרכה שלו ועכשיו אני מבשלת דברים מסובכים ב- 5 דקות, שיוצאים נימוחים וטעימים להפלא, כמו צלי הבקר המפורט מטה.

לפני זה, כמה נקודות חשובות שצריך לזכור על סיר לחץ:

1. יש לקרוא היטב את הוראות היצרן וללמוד את פעולות תפעול הסיר לפני התחלת הבישול. הקפידו על הזמנים המומלצים על ידי היצרן ואל תעגלו פינות. הסיר מתוכנן להפליא ואם תתחכמו אתם עלולים להרוס את האוכל.

2. חשוב לודא שכל חלקי הסיר תקינים ועובדים, וששסתום הלחץ עובד במשך זמן הבישול.

3. מומלץ לכסות את תכולת הסיר בנוזלים כדי שלא תישרף, אך רצוי לא לעבור את מחצית גובה הסיר.

4. בבישול קטניות, רצוי עדיין להשרות אותן לילה או כמה שעות לפני, אם כי לא חובה.

5. בתום הבישול, חובה לחכות עד לצינון הסיר וירידת שסתום הלחץ לפני הפתיחה.


סיר לחץ של סולתם, פשוט תענוג

חומרים לכ- 6 מנות

1 ק”ג צלי כתף מס’ 6 או פילה מדומה, פרוס לפרוסות קטנות
1 בצל גדול חתוך לרצועות
3 שיני שום פרוס לפרוסות דקות
1/2 בקבוק יין אדום (אם יש לכם פתוח בבית, גם טוב)
1/2 כפית מלח גס (רצוי אטלנטי אבל לא חייב)
מעט פלפל שחור גרוס
1/2 כפית טימין יבש
1/2 כפית רוזמרין יבש

אופן ההכנה

בסיר הלחץ הפתוח, על להבה גדולה, לחמם מעט שמן קנולה ולצלות את נתחי הבשר עד להשחמה מכל הצדדים. כאשר הבשר צלוי היטב, להוסיף לסיר את כל שאר המרכיבים, לודא שכמות הנוזלים מכסה בדיוק את התכולה, לסגור ולבשל עד לרתיחה. כאשר הסיר מתחיל להשמיע קולות רתיחה, יש להוריד את האש ללהבה קטנה, ולבשל כ- 30 דקות, או לפי הוראות יצרן לאותו סיר. אחרי כיבוי האש, יש להמתין עד ששסתום הלחץ יורד, ורק אז לפתוח את הסיר. להגיש על מצע פירה (שהכנתם בינתיים). פשוט, וטעים להפליא!

אז אם יש לכם אחד כזה בבוידם, כדאי שתוציאו אותו לקראת החורף ותתחילו להשתמש. ארוחה חגיגית ומושקעת לא חייבת לחכות לסוף השבוע. אתם יכולים ב-5 דקות גם ביום רביעי. בקרוב, מתכון חמין לסיר לחץ. טעים כ”כ שלא תאמינו.