אין ספק שלגור בכפר זה תענוג עם כל הירוק מסביב, אבל אין שום סיבה לא להינות מהירוק הזה גם אם אתם גרים בדירה באמצע העיר. עציצים הם ממתק לנשמה ושמחה לעיניים, אך הם דורשים טיפול ותשומת לב לא פחות מכלב או חתול. אז איך בכל זאת ניתן ליצור סביבה ירוקה ומאירת עיניים בדירה עירונית, גם אם אתם עובדים רוב היום, נוסעים הרבה ואין לכם זמן לטפל בסביבה יותר מידי.  ביקשתי משושן דגן המקסימה מ”שושנ’ס” לארגן לכם טיפים קלים בחמישה שלבים ליצירת “גינה אורבנית” בחלל העירוני שלכם. פיס אוף קייק.

צמחים שמתאימים לתוך הבית

1. בחירת הסגנון  – בין אם יש לכם בית פרטי או דירה בעיר, מבחינה עיצובית חשוב לבחור צמחים אשר יתאימו לאופי החלל שלכם. צמחים גבוהים, צרים ומחודדים יתאימו לדירה מודרנית, בעוד שצמחים צפופים או נשפכים כמו השרך  והקיסוס ישלימו מראה דרמטי יותר בדירה בסגנון עתיק או אקלקטי. החליטו על הסגנון המתאים ביותר לעיצוב הבית שלכם וחפשו צמחים מתאימים להשלמת המראה.

שימוש בצמחים בעיצוב הדירה
היו קפדנים עם סוג הצמח ויצירתיים עם העציץ צילום: Apartment Therapy
בחרו מקומות מוארים בדירה למיקום הצמחים צילום: Apartment Therapy
איזה עציצים מתאימים לדירה?
התאימו את סוג הצמחים לאופי הדירה, מודרני, אקלקטי או עתיק

2. בחירת הצמחים – אחרי שהחלטתם על סגנון, בחרו את הצמחים עצמם.  ישנם מגוון של צמחים שיכולים לגדול בתוך הבית, ואינם דורשים הרבה טיפול, תוכלו למצוא אותם במשתלות בחלק הפנימי, המקורה והמוצל של המשתלה

מקבץ עציצים מאותו הסגנון יוצר תחושה של גינה קטנה וצפופה
חבית ישנה המשמשת כסטנד לצמח בסגנון עתיק צילום: Helena Bernald
עצים קטנים בתוך הבית יוצרים תחושה של כפר   צילום: primitivedecorideas.com
סוגי צמחים המתאימים לדירה
נרקיסים, קיסוסים וצמחי פקעות כמו יקינתון מתאימים לצל ופורחים בסתיו

עצי הבונסאי

שושן ממליצה על עצי הברכיכטון, ישנם זנים שונים כולם גדלים מצוין בבית. העצים מגיעים למשתלה בעציצים קטנטנים, העבירו אותם לעציץ שיתאים לפרופורציות של העץ, ויאפשר לו לצמוח יותר בנוחות. יש  צורך בהשקייה כפעם שבוע.
טיפ קטן –  במידה ויש לכם חלל גדול, העבירו את העץ הקטן לעציץ ענק שיתאים לחלל, העץ יתאים את עצמו יחסית במהרה לגודל העציץ ותוכלו לקבל עץ קטן בחלל הבית, ירוק כל השנה בחלל הבית.

סוקולנטים – צמחים בשרניים

צמחים אלו מכילים אחוז גבוה של מים בעלים ו/ואו בגבעולים ולכן אינם זקוקים להשקייה מרובה, בהנחה שהם גדלים במיכלים בגודל בינוני עד גדול עם מצע שתילה איכותי.
טיפ קטןכשהצמח גדל, ויש צורך לקטום צרו מענפי הצמח זר קטן ומקסים, הניחו באגרטל ותנו לענפים להשריש. תוכלו להכין עציץ חדש או פשוט להנות מזר מקסים באגרטל.

סוקולנטים מתאימים לדירה כי אינם דורשים טיפול צמוד
עוד מקבץ מקסים על שולחן צד בפינה מוארת

צמחי תבלין

צמחים אלו בשונה מכל שאר הדוגמאות, זקוקים לקרינת שמש ישירה של לפחות  4-5 שעות ביום. מה שאומר, שכדי שיצליחו לגדול בבית, מומלץ למקם בצד דרומי או דרום מערבי שם כמות השמש בקרינה ישירה היא גבוהה יותר במהלך היום.
טיפ קטן – צמחי התבלין נרכשים במשתלה בעציצים קטנים, העבירו אותם לעציץ גדול יותר בעומק של לפחות 20 ס”מ, ודאגו להשקות פעם ביומיים. (בזיליקום, טימין)

צמחי צל עשבוניים

מגוון רחב של צמחי צל עשבוניים תוכלו למצוא במשתלות שיאהבו לגדול אצלכם בבית. לא חייבים לשתול בעציץ, אפשר פשוט למלא אגרטל יפה במים ולהניח זר ענפים, עם הזמן הענפים ישרישו שורשים ותוכלו לבחור אם להשאירם באגרטל או להעביר לעציץ מתאים., ‘ירקה מצויצת’, מגוון של זנים של ‘יהודי נודד’, ועד מגוון זני ‘פילודנדרון’.

צמחים עשבוניים מקסימים בעיניי. גם כשהם באגרטל מודרני גבוה
בדירה קטנה או צפופה, נצלו את המרחב לגובה לתליית העציצים, אל תוותרו על ירוק

 

אפשר גם בסלון ליד הספה

3.בחירת הכלים לשתילה – מרבית הצמחים מגיעים בעציצי פלסטיק קטנים. כדי שהצמחים יוכלו לגדול ולהתפתח, ככלל אצבע בחרו בעציץ גדול מזה שקניתם עם הצמח. במידה ואין פתח ניקוז מלאו שכבה של כ-5 ס”מ טוף ומלאו את שאר העציץ באדמה איכותית. הכלים בהם תשתלו את הצמח ישפיעו לא פחות על עיצוב הבית מאשר הצמח עצמו. לקטו כלים מיוחדים ושלבו אותם בסגנון העצובי של הבית. ישנם הרבה פריטים מקוריים אשר יוכלו לשמש כעציץ. היו יצירתיים אבל לא מידי.

מבחר רעיונות לכלים וצמחים
והנה עוד כמה שלא יכולתי לעזוב…
כל קונטיינר מעניין יכול להתאים

4. מיקום העציצים – הצמחים בבית זקוקים למקום מואר במשך היום, רובם מסתפקים באור טבעי שקיים בבית ואינם דורשים קרינה ישירה של השמש. לכן, כל חלל שאיננו חשוך במהלך היום ואור השמש חודר אליו יוכל להתאים לצמחים שאביא לפניכם. צמחים ניתן לשלב לא רק בחדר המגורים, אלא בכל מקום בבית. פינות במטבח, בחדר השירותים או האמבט, לאורך המדרגות אם יש כאלה, בכניסה לדירה אם היא מוארת מספיק, וגם בחדר השינה.

עציצים ניתן למקם בכל מקום בדירה
בחדר השינה
הדפסי הפרחים על הכריות משלימים את הצמחים החיים צילום מאתר home decorating and design

 

בגרם המדרגות או על הקיר  צילום מאתר home decorating and design
וגם במטבח… צילום מאתר home decorating and design

5. תחזוקה – רוב העציצים החיים בתוך בית אינם מתייבשים במהירות רבה כמו אלה הנמצאים תחת השמש הקופחת בחוץ. השתדלו לבדוק מידי פעם שהאדמה שלהם לחה והשקו בהתאם. סוקולנטים למיניהם, שרכים, פיקוסים, יהודי נודד וכו’ לדוגמה אין צורך להשקות כל יום, אבל למראה רענן בדקו אותם לפחות פעמיים בשבוע.

לכתבות נוספות בנושא עיצוב הבית עם צמחים אתם מוזמנים לדפדף בקטגוריית צמחים (ופרחים, למי שאוהב), ובקטגוריית הגינה, והנה בית אחד ירוק במיוחד שלא תוכלו לעמוד בו!