אני מסוג האנשים שרק אם הם מרגישים שהם הולכים למות, מסכימה לקחת כדור. בתור אחת שמחוברת חזק לטבע, אני משתדלת לקיים את עצמי רק מהדברים שמגיעים מאמא אדמה, או ממפעל שוקולד משובח (שגם הוא חומר גלם טבעי בעיקרון…). אני באמת חושבת שהעולם שלנו הוא אחר הדברים היותר מושלמים שיש, כמו מכונת גוף האדם, ושלכל בעיה, יש פיתרון מדויק מהטבע. תבלינים, צמחים וזרעים, הם אחד ממתנות הטבע המופלאות ביותר שהעולם הזה יכל לתת לנו, אם רק נשכיל להשתמש בהם לטובתנו.

אין כמו צבעים וריחות של תבלינים טריים מהשוק!

אני גם באמת חושבת שכל אחד מאיתנו נמשך באופן טבעי לתבלינים או צמחים שהגוף שלו בוחר באופן תת מודע כי הוא זקוק להם. לכל צמח יש את סט סגולות המרפא שלו, ותורה שלמה התפתחה לה בכדי להכיר הכירות אינטימית את הצמחים הללו כדי להתיידד איתם לטובתנו. סביב סגולות המרפא והשימושים האלטרנטיביים שהפכו מאוד פופלריים בשנים האחרונות, ישנה מן הילה נוספת הטוענת כי לתבלינים יש סגולות מיסטיות אשר יכולות לקרב לבבות, להסיר כישופים ולהשפיע עלינו בדרכים נסתרות. זה אכן נשמע מרתק, אבל כשהתחלתי לחקור את הנושא ולקרוא קצת לעומק, הבנתי שבעצם לתבלינים השפעה פיזיולוגית חזקה מאוד על המערכות בגופינו (העיצבית, העיכולית, הלימפטית, הנשמיתית וכו’), ומעבר לפתרון בעיות בריאותיות, הם יכולים לשנות לנו מצבי רוח, לשנות לנו הרגשה, ולגרום לנו חווית אושר או דכדוך, וכנראה שבעולם המיסטיקה מתרגמים זאת לסגולה מסוג אחר.

אסופות עשבי תיבול טריים: תמצית החיים שלנו

אצלנו בבית תמיד השתמשו ב”תרופות סבתא” ובצמחים לרפא מחלות או תופעות, ואני יכולה לומר בודאות שהם אף פעם לא איכזבו. לי, די בצבעים ובריחות שלהם בכדי לשנות לי מצברוח מן הקצה אל הקצה, אך במהלך כל ההסטוריה של דתות ועמים שלמים ידוע כי לתבלינים כוח וקסם משלהם (תשאלו כל הודי מצוי). אז מהם סודות הקסם הטבועים בתבלינים התמימים היושבים אצלנו על מדף בכל בית?

קודם כל הייתי ממליצה לכם בחום לקרוא את הספר “סודות מן השדות” של אבי ציטרשפילר, מייסד חוות התבלינים בבית לחם הגלילית, מקום קסום בפני עצמו. אבי הוא תבלינאי והרבליסט המכיר את הצמחים הללו עד לעורקים, והוא יפרט לכם מה כל צמח ותבלין יודע לתת לכם מתנה, כולל את החיים שלכם. הוא ילמד אתכם איך ניתן לשלב את התבלינים בצורה חכמה ובקלות במתכוני היומיום שלנו כדי לשפר את בריאותנו ולהאריך חיים.

אבקת כורכום, אחד התבלנים השווים לנו ביותר

על קצה המזלג, והבריאים במיוחד, הם הכורכום, הקינמון וזרעי סלרי התורמים למלחמה עיקשת בסרטן, לשיפור מערכות הגוף ולהעלאת מצב הרוח. כורכום למשל נצרך אצלי בבית לפחות פעמיים שלוש בשבוע, ומלבד לטעמו המדהים, הוא שומר לנו על התאים ונלחם בחירוף למניעת סרטן ועוד תחלואות.

לימונית (עשב לימון) ולואיזה מככבים אצל אבי גם כן נגד הסרטן בזכות מרכיב ה”ציטרל” שמצוי בהם, אך הם גם מעולים לשתייה בחליטות  (הכניסו לבקבוק עם מים והשאירו בשמש לחצי יום ושתו את המים), ולמריחת העלים על העור כנגד יתושים ופרעושים.

בזיליקום – פותח את הלב והנשמה תרתי משמע. משרה אנרגיה טובה ואהבה פשוט כי הוא מחזק את המערכת החיסונית שלנו ואת הזיכרון, קולט יונים חיוביים ומשחרר אוזון מקרני השמש. מה עוד יכולנו לבקש? לי בבית יש עציץ של בזיליקום שממנו אני חיה.

שומר, שקדים, גינג’ר, דברים שאנו עוברים לידם כל יום, ובכלל לא מודעים לכך שהם כמו מלאכים קטנים מלמעלה, שומרים עלינו. ופירות כמו לימון ותפוז ומנטה, מחטאים ומרפאים אותנו ומרוממים לנו את הרוח, כמעט בלי שנשים אליהם לב.

זעפרן. המלך.

ובין כל אלה, שוכן לו המלך. שולט על כולם ביד רמה ממרומי גדולתו. הזעפרן. נדיר, שקט ויפהפה. גורם לנו לצחוק, ומעט יותר מידי ממנו, אפילו ל”השתגע”, או כך לפחות סוברת האגדה. בכדי להכין 1 ק”ג של זעפרן נדרשים צלקותיהם של 160,000 פרחי כרכום סגולים יפיפיים, ולא בכדי הוא התבלין היקר בעולם. הוא ממריץ תאבון, מרגיע, מסדיר קיבה עצבנית, נוגד דיכאון ומונע עקרות. הוא צבען נהדר ושמו “להיות צהוב” בערבית מעיד על כך. הוא אמנם אדום, אך צבעו הצהוב וסגולותיו משתחררים במגע עם מים (קסם בפני עצמו), וכן, יש לו טעם אלוהי.

אז אני אומרת בואו נשים אליהם לב. נתחבר איתם, נאהב אותם ונשתמש בהם בחכמה, כי הם פה בשבילנו. ממש לא סתם. אני מזמינה אתכם להכנס לעולם הזה שכולו חושים של טעם וריח וללמוד עליהם – המקורות רשומים מטה. שתהיה לכם שבת רגועה וטעימה.

מקומות אהובים עליי לרכישת תבלינים:

חוות בית לחם הגלילית
Spices
תבליני פרג
שוק לוינסקי דרום ת”א

מקורות לכתיבת הכתבה:

מסע אחר
מיסטיק מאסלה