אצל חלק מאיתנו השימוש ב Salvage הוא עניין שגרתי. אנחנו, יראי ההיסטוריה, משתמשים בפיסות מן העבר כדרך חיים, אבל בשביל הרבה אחרים, הטרנד לגמרי חדש. גם הם מצאו עצמם מצטרפים בשנה האחרונה למיליוני אספנים, הרוכשים בהתלהבות רבה פריטים עתיקים מפירוקים וממקומות רחוקים, ומשלבים אותם בביתם החדש והנוצץ. אז מה יש בקסם הישן הזה שהופך את הבית שלנו לכל כך מיוחד? בואו תראו.

רצפת עץ אלון עתיק מפירוק צילום: www.broadleaftimber.com

אם עד היום אהבנו לרכוש חדש במראה ישן, היום הישן המקורי הוא המוצר הנכסף. חלונות ישנים שהפכו למסגרות או לפלטות שולחן, כיורים,ברזים ופרטי פרזול בני עשרות שנים משתלבים במטבחים חדשים, אריחים ולבנים מפירוקים בטירות מוצאים מקומות סביב אח בוהק, דלתות ישנות נשתלות בהוד והדר בכניסות לבתים חדשים. את כל הפריטים הללו משלבים בחלל חדש ולעיתים אף מודרני לחלוטין, על מנת להקנות לו אופי ומראה נוסטלגי.

טרנד ה Salvage (חילוץ,שימור) הוא לא רק ממצאים ארכאולוגים, הוא גם גישה לחיים. שימור. לא זורקים, ממחזרים, לעיתים באופן שונה לחלוטין מיעודו המקורי של החפץ. דלתות ישנות הופכות למזנון, חלון ישן הופך מראה וכו’. כמו כל דבר אחר בעולם לאחרונה, גם מגמת עיצוב זו היא לגמרי תולדה של מצב הכלכלה הרעוע והתפשטות הרשת החברתית. אנשים מחפשים לחזור לעידן התמימות, ומחפשים חום ואהבה ועולם יפה, נטול שחיתות, כמו זה של אמצע המאה העשרים. הסביבה הכפרית והקרבה לטבע, כל מה שלא היה מושפע אז מהקדמה, חוזר ובגדול.

אריחים עתיקים של TAU הספרדית
רצפת אלון משנת 1860 אשר פורקה מבית חולים לטובת שיפוץ בית באינדיאנה צילום: www.chicagohomemag.com
חיפויי קיר עתיקים מסקנדינביה
כיור עתיק משתלב להפליא במטבח חדש צילום: houzz.com
אין מה להגיד. זה קסום. צילום: houzz.com
איזה יופי של כיור ישן. צילום: Pinterest

גם בגזרת הטקסטיל מגמת השימור הולכת וגדלה. שומרים “פיסות מן העבר” תרתי משמע. בדים עתיקים הופכים יותר ויותר למילה האחרונה בעיצוב הבית. בדי השק אשר שימשו בעבר משפחות כפריות לטחינת חיטה, הפכו לפופולריים ביותר בקרב חובבי השאבי שיק. השקים העתיקים מגיעים מבתים ישנים וירושות, עדיין רקומים בשמות המשפחה, מכובסים, מעומלנים ונתפרים בשנית ככריות, ראנרים, כיסויי מיטה, או אף נשארים כשקים ליופי, כיעודם המקורי, ומשמשים לאיחסון פריטים בבית.

בדי שק עתיקים, להשיג אצלי
שק חיטה עתיק הופך בקלות לכרית מושב ארוכה
כריות שנתפרו בשקי חיטה עתיקים. ניתן להשיג אצלי
מגבות מטבח רקומות עתיקות. כמה שהן יפות! אצלי בחנות

בד נוסף המזוהה מאוד עם טרנד ה salvage הוא הקטיפה, אשר הפכה למודרנית שוב בן לילה. ריפוד כיסאות, כריות ומצעי קטיפה נראים כמעט בכל חנות עיצוב. לקטיפה יש שיק רומנטי, והוא מחזיר אותנו שוב לימי התום והאושר – בריחה קטנה מהמציאות הפסימית, העוטפת לאחרונה את העולם. בדי salvage נוספים הם היוטה והצמר. גם הם, מחוספסים, טרום עידן העיבוד המכני.

חלון שפורק ממפעל ישן הפך לדלת הורסת של מקלחון צילום :remodelista
עוד חלון מפירוק שפשוט נתלה על הקיר במקום תמונה
חלון עתיק בבית חדש!

בתחום הריהוט, ה salvage מביא איתו בעיקר עץ וברזל מחושל, המשולבים יחד למראה תעשייתי ולא גמור. שילובי פרזול עם עץ כבד נותנים לרהיטים תחושת יושן וכבדות. פרטי פרזול אשר שימשו בעבר חוואים בחיי היומיום שלהם, כגון פרסות, כלי עבודה וחלקי חילוף (גלגלים ישנים ושיניים), הופכים היום לאטרקטיביים במיוחד בקרב אדריכלים ומעצבים, המשתמשים בהם כידיות, מתלים מיוחדים ולנוי. מגרות ישנות הופכות לסטנד לעציצים, וקרשי פרקט עתיק הופכים לתמונה הבאה שלנו על הקיר.

מחיצת קיר מקורית מפירוקי פרקט עתיק צילום: shelterness.com
יופי של שרידי עץ צילום: shelterness.com
שעון מקורי, שימו לב לטפט שמאחוריו צילום: shelterness.com
ומנורה מקורית צילום: shelterness.com

מיטת ברזל ישנה כבר לא ממש עוברת שיפוץ כמו פעם. המראה הישן והמוזנח מוסיף לאופי שלה והיא מיד מקבלת במה מוארת בחדר שכולו פריטי הצעקה האחרונה מחנויות יוקרה.

מיטת ברזל ישנה ומהממת, אבללא בטוחה שהייתי ישנה בה  צילום: pinterest

בגזרת הצבעים, ה salvage מביא איתו שימוש בעיקר באפורים ובגוונים רכים ובהירים הממתנים את הכאוס של החברה המודרנית. גם סגלגל וורדרד משתלבים ברוח הנוסטלגיה.

חלקי פסלים מפירוקי טירות מפארים כל חלל, מודרני אשר יהיה צילום: Pinterest
מסגרות ישנות צילום: Pinterest
פריט ארכיטקטוני ישן מצא לו בית חדש צילום: Pinterest
ועוד פריט ארכיטקטוני עתיק שמצא את מקומו כקונסולת כניסה בבית חדש

אני אישית, ממש שמחה שהטרנד הזה תפס תאוצה ומביא עוד אנשים לראות את מה שאני אוהבת כבר שנים. פריטים שעמדו במבחן הזמן ויש להם משקל סגולי משל עצמם. אחרי הכל, הם אלה שתומכים בנו נפשית בעוצמה רבה בין כתלי הבית, ומחממים לנו את הלב יום אחר יום.

אם נשארתם עם טעם של עוד, אתם מוזמנים לדפדף בקטלוג ההורס של חברת Toast האנגלית, שאני אישית מאוד מאוד אוהבת. יש בו נגיעות מטרנד ה salvage והדברים שם כל כל כל כך יפים. שיהיה לכם עוד שבוע מוצלח!

דלתות, מנורות ואביזרים מפירוק

דרך המשי, רשפון
טורקיז האוס, בני דרור

 

לבנים ואריחים מפירוק

בריקים אבן על אבן
קרן סטון
בריקים

כיורים מפירוק

etsy
ebay

בדי שק עתיקים

רוני דה ליידה