אני יודעת שרובכם כבר מחכים בקוצר רוח לאביב ולקרן שמש קיצית, אבל יש משהו סוחף בחורף שמקרב אותנו אל האדמה והטבע, ואני מכורה אליו. לצבעים, לריחות שלו, לנוף המשתנה בימי סערה. אדמה ומים הם שניים מהיסודות החזקים ביותר של חיינו, ואף ממה שעשוי גופינו. כל דבר המחבר ביניהם מרגש אותי מאוד. בטיול ארוך בשדות, אחרי שבוע של מבולים, חזרתי מלאת השראה עם נעליים טבולות בבוץ, ולא הייתה מאושרת ממני. חשבתם שבוץ זה מלוכלך ומכוער? תחשבו שוב.

בתי בוץ אתניים בהודו צילום מאתר: designpeninsula.com

בוץ ביסודו הוא תרכובת של מים, אבק, חומר ואדמה וכל החלקיקים שהתפרקו בה עם השנים. ההבדל העיקרי בין בוץ לבין חול או לכלוך, הוא “הומוס”, תוצר של חומרים אורגניים שהתפרקו באדמה בתהליכים כימיים ועל ידי בעלי חיים. ואם חושבים על זה בצורה מעמיקה יותר, הבוץ הוא בעצם ה”בית” של הרבה בעלי חיים וחרקים והוא גם ה”אמבטיה” של הרבה יצורים הנוהגים לרחוץ ולהתפלש בו. מעבר לכך, הוא שימש לבנייה בימי קדם, ובחלקים מסוימים בעולם עד היום,  והודות לריכוז גבוה של מינרלים ומלחים הנמצא בו,  מסייע גם בריפוי בעיות עור ופרקים.

בית עבודת יד: בתים מבוץ בקמרון צילום: אתר omahku.net
מלאכת מחשבת של בנייה, המוסקים בקמרון. שימו לב לדקור התבנית. צילום: אתר omahku.net

אבותינו הקדמונים יצרו את כליהם ובתיהם מבוץ, ועם השנים נגזרת שלו, חימר, הפכה לחומר גלם חשוב מאוד בעולם העיצוב, בעיקר לקדרים ואומנים שונים המביאים את עצמם לידי ביטוי בעיצוב החומר. הבוץ מורכב ממים ואדמה ואילו לחימר אלמנט נוסף והוא אבנים וסלעים הכתושים יחד, ועם מים הם יוצרים את חומר הגלם אשר לאחר עיצובו עובר תהליך של שריפה בתנור בחום גבוה מאוד של בין 800-1250 מעלות צלזיוס.

מלכות הטבע
בית הודי עשוי מבוץ ודלת שרק תחלמו עליה
פסל סוס מחימר. פשוט הורס. צילום: מאתר wizardsvalearts.com

אבל אני עדיין מדברת על בוץ, החום-אפור הזה שאנו נמנעים מלדרוך בו, ונחרדים כשהכלב רץ לתוכו ומתנער. החומר ממנו אנו עשויים וגם אליו נשוב. קחו שנייה הפסקה מעבודת היום יום, ושימו לב לדברים היפים כל כך שאפשר לעשות מבוץ פשוט תחת רגלינו. שיהיה לכם שבוע נפלא!

עבודת כפיים: קדרית בפעולה עם חומר
פסל של דוב טורף דג. משהו בפשטות הזו נוגע. צילום: אתר themudroom.ca
אמנת אפריקאית מבוץ צילום: אתר hudsonantiques.net
משחק ילדים: הדפסי בוץ על בד צילום: אתר lakeforestartdepartment.blogspot.com
baking mud pie צילומים הורסים אתר: rhythmofthehome.com
baking mud pie צילומים מאתר: rhythmofthehome.com
שווה ביקור Mud Studio צילום: www.mudstudio.net