למרות שהחורף שלנו קצר מאוד ורק עושה את עצמו, זה לא סוד שכל בית פרטי בישראל שואף לאח בוער במרכז הבית. שיהיה רומנטי כזה, עם ערימת עצים להסקה בתוך סל הורס, ליד שטיח אפגני וכמה כריות, אה, כן וגם עם קיר לבנים אדום ברקע אם אפשר. מה שנתפס כטריוויאלי בכל בית אירופאי הוא משאת נפשם של רבים כאן. מעבר לעובדה שמחירי החשמל מרקיעים שחקים לאחרונה, חללי הבית גדלים בקצב מסחרר והופכים קשים יותר לחימום, תודו, זה פשוט הורס! אז איך מחליטים באיזה קמין לבחור, גז, נפט או עצים? מה צריך וכמה זה עולה לנו? כל התשובות בפנים.

קמין עצים של נסטור מרטין צילום: מאתר קמינים

כשעברנו לבית הקודם בבית יצחק, נתקלנו בבעיה שלא היתה לנו אף פעם קודם לכן. הבית היה פשוט ענק וקפאנו מקור למרות כל אמצעי חימום חשמלי שהפעלנו. המזגן ייבש, הרעיש, הרג לי את כל העציצים וחשבון החשמל רוקן לי את חשבון הבנק כל חודש מחדש. ישבנו מצונפים בסלון עם ערימת שמיכות צמר, והחלטנו שהפעם זה סופי, אנחנו מתקינים קמין ויהי מה.

למזלנו, הכנה לארובה כבר הייתה בבית, אז חצי מכאב הראש כבר היה מאחורינו. נגשתי למלאכת המחקר של מה עדיף, איפה קונים וכמה זה עולה. להלן הממצאים:

המיקום

אחד הדברים החשובים בהתקנת קמין הוא בחירת המיקום שלו בבית. הקמין צריך להיות במרכז חדר המגורים, רצוי בנישה המיועדת לו, על מנת להמנע מכוויות ולכלוך מיותר בתוך הסלון. הוא צריך להיות ממוקם אסטרטגית בכדי שיפיץ חום בצורה אופטימלית. אם יש לכם קומה שנייה, קחו בחשבון מיקום בו הארובה תמשיך למעלה ולא תתנגש עם שום דבר. חשוב לשים לב שמיקום החור בתקרה לא יפגע בצינורות חשמל, תעלות מיזוג אויר או כל תשתית אחרת. כמובן שעדיף לתכנן את מיקום הקמין במעמד בניית הבית גם אם אין לכם כסף להוסיף אותו מיידית, זה יחסוך לכם כמה אלפי שקלים אחר כך.

קמין build in בחלל הסלון צילום: אתר fancyhouseroad.com
אח עצים ברוח צבעי 2012 🙂 צילום מאתר: fancyhouseroad.com

הארובה

קודם כל, חשוב לדעת שלכל קמין יש את הארובה שמתאימה לו באופן פרטני, ההתאמה בין הקמין לארובה נעשית משיקולים מקצועיים ותורמת לפעילות יעילה של הקמין ולמניעת פיח ועשן ולכן אין להקל בה ראש. בעת הכנת התשתית לקמין רצוי לבחור מראש את הקמין ובהתאם לקמין להכין את קוטר החור המתאים לארובה. קוטר הארובות שונה בין קמין עץ לקמין גז. חשובה מאוד גם איכות הארובה, הארובה צריכה להיות עמידה לשינויי מזג האויר שמש וחום , קור וגשמים ועל כן חשוב לבחור ארובה באיכות טובה על מנת שלא נצטרך להחליפה בתדירות גבוהה. האיטום בהתקנה הוא גם מרכיב חשוב על מנת שלא תהיינה נזילות וכמובן בשביל האסתטיקה. ישנם כמה חומרי גלם שונים לארובה:

1.      דקופיר שהוא בעצם פח מגולוון שצובעים אותו בצבע ספריי שחור והוא הכי זול (כ- 140 ש”ח למטר) אבל הכי לא מומלץ ואפילו מסוכן כי בחימומו פולט גזים רעילים מאדי הצבע במגע עם הפח המגולוון, מה גם שהפח מחליד.

2.      אמאייל, שמגיע גם בשחור והוא הכי יקר אבל הכי טוב והכי פופלרי בבתים (כ- 250 ש”ח למטר)

3.      נירוסטה – שהוא בסדר מבחינה פונקצוינאלית אבל די מכוער מבחינה עיצובית, אלא אם אתם בעד נירוסטה קרה בבית (כ- 150 ש”ח למטר)

מעבר לצינורות עצמם, יש את נושא הארובה החיצונית שצריכה לבוא לפי תו תקן וחייבת להיות מבודדת ובלוויית  מעטפת טרמית ומתכת מגולוונת, ועלותה מגיעה לכ- 500 ש”ח יחד עם הכיפה שמכסה אותה. בנוסף, יש להתקין רוזטות שמכסות את החיבורים של הצינורות ( כ- 50 ש”ח ליחידה) אחת מהן לכל קומה בבית ואחת לחלק החיצוני של הארובה. את הארובה חייב להתקין טכנאי מוסמך! אל תנסו לחסוך כסף ולהרכיב לבד. זה מסוכן! כל האביזרים חייבים להיות בעלי תו תקן של מכון התקנים הישראלי, ורצוי לרכוש אותם במקומות מהימנים.

קמין הורס בחלל לבן צילום מאתר: Maison Decor
אח חגיגי למסיבת קריסמס    צילום: Country Living

הקמין

אז איזה קמין בוחרים? לקמין הגז יתרון בזה שהוא יחסית נקי, דלתו אטומה והוא לא מחייב ארובה היוצאת מגג הבית. זהו הקמין היחידי המותר לשימוש גם בדירות בבנייני מגורים ולא רק בבתים פרטיים. הוא מתחבר למערכת הגז הביתית ומצריך תשתית של צינורות וברז גז בקוטר של 1/2 אינץ’. את מיכלי הגז מזמינים מחברת הגז הביתית שלכם, לפי צורך. ארובתו קצרה וכפולה (צינור ליניקת אויר וצינור נוסף לפליטתו החוצה) והיא יכולה להיות צידית העיקר שתצא לקיר חיצוני. ניתן גם להשתמש בפילטר במקום ארובה. מדליקים אותו עם מצת או גפרור, והוא יכול להיות נייד או נייח. (עדיף נייד לקבלת 3 דפנות חום ולא אחת בבליד אין).

קמין הנפט/סולר הפך לאחרונה ליקר שבחבורה עם עליית מחירי הנפט. הוא מצריך משטח יציב בחוץ עבור מיכל הנפט המכיל בד”כ 500 ליטר. הוא מצריך גם ארובה ומדליקים אותו עם גפרור או מצת. יתרונותיו הם שהוא לא מייבש, יש לו רמות ויסות חום, והוא מחמם חללים גדולים בקלות. את מיכל הסולר ממלאים פעם או פעמיים במהלך החורף, תלוי בצריכה, על ידי ספק המגיע לביתכם למלא אותו.

קמין Build-in עם דלת זכוכית במראה מודרני צילום: אתר designlaunches.com
קמין חיצוני קלאסי, כמו שאנחנו אוהבים

קמין העצים הוא הותיק ביותר שבחבורה, ועושה את העבודה לא פחות טוב ובעלויות הנמוכות ביותר, אך מצריך מקום לאיחסון העץ והתעסקות מתמדת. לחובבי הנוסטלגיה בלבד!

כל הקמינים מחייבים תו תקן לבטיחות, וביקור טכנאי פעם בשנה לבדיקת תקינות וניקוי ארובות.

התחזוקה

כמו שאני פריקית של עצים, ברור שהלכתי על הבחירה הזאת, אבל לא לפני שבדקתי מה המשמעות של כך. אז ככה:

ישנן מספר חברות המייבאות קמינים לארץ, וישנם גם מספר בעלי מקצוע, בעיקר בצפון, אשר בונים אותם לבד פה בארץ. היתרונות של קמין עץ הוא עלות התחזוק הזולה שלו (יחסית כמובן). את העצים להסקה ניתן להזמין ממספר ספקים המצויים ברחבי הארץ, ורובם יביאו לכם אותם עד הבית, רק שתצטרכו לדאוג למקום איחסון ראוי ויבש למטר קוב של עצים, שזה הרבה. בבית רגיל בו מדליקים ערב ערב את הקמין לכמה שעות, מספיק מטר קוב עצים אחד לחודש שלם, ועלותו בין 300-600 ש”ח, תלוי בסוג העץ. (המומלצים הם אקליפטוס, הדרים וזית מאחר ושריפתם איטית יותר ומחזיקה מעמד זמן רב יותר). חשוב לרכוש עצים יבשים מהעונה הקודמת ולא כאלה שנכרתו לא מזמן והם עדיין “רטובים”. קשה יותר להדליק אותם. כמובן שתצטרכו מקום לאחסן את מצבור העצים, תצטרכו כלים להתעסקות והדלקה ותזדקקו לכלי יפה להכיל מספר לוגים של עצים זמין לאותו הערב ליד האח. אין ספק שזה יפה ורומנטי, אך לעצלנים – ותרו. זו התעסקות מתמדת כל ערב להדליק מדורה, להוסיף עצים, וכמובן לנקות את האפר. ניתן להניח נייר כסף בתחתית הקמין ופשוט לזרוק אותו עם האפר כל מספר ימים, וכך לשמור על קמין נקי.

קמין גז צורך 1 ק”ג גז בשעה, כאשר אנו מחממים 4 שעות בערב בממוצע. מיכל גז גדול מכיל 48 ק”ג גז וישמש אתכם כ-45 שעות. צרכנים מדווחים על צריכה ממוצעת של שני בלוני גז גדולים בחודש בחורף. עשו את החשבון מול עלויות המיכלים בחברת אספקת הגז שלכם.

קמין הסולר צורך בממוצע מיכל של 500 ליטר בחודש כאשר הוא דולק כמעט 24 שעות על חום נמוך לחימום הבית. עלות ליטר כ-7 ש”ח, וכך תצרכו סביב ה-3,500 ש”ח בחודש-חודש וחצי לחימום.

קמין מודרני של Max Blank עלות: $9000

העלויות

מחירי הקמינים עצמם פחות או יותר דומים, תלוי בחברה היבואנית, בגודל ובאיכות.

תנורי עצים: 5,500-15,000 ש”ח

תנורי נפט: 6,000-10,000 ש”ח

תנורי גז: 6,000-30,000 ש”ח

התקנה: 3,000-4,500 ל- Free Standing ועד 6,000 ש”ל ל- Build in

טיפול שנתי: 300-500 ש”ח

בהחלט לא זול העסק הזה, אבל אני מציעה לכם לחפש ביד 2 קמינים יד שנייה ולחסוך לפחות חצי מעלות הקמין עצמו. על התקנתו ואביזרי בטיחות ממש לא הייתי חוסכת, ביניהם רשת בטיחות לילדים. וכמובן לא לשכוח להשקיע באביזרי עיצוב הורסים שלשמם קנינו את האח מכלתחילה!

ערמונים זהובים צלויים על האש. אין יותר חורף מזה!

ומי שעדיין לא מוכן או יכול להוציא עלויות שכאלה על חימום של חודשיים בשנה, יכול תמיד להסתפק בקמין חשמלי הנותן מענה עיצובי, אבל חם לא יהיה לכם וזה ממש לא הדבר האמיתי. ניתן להשיג אותם ברשתות הבית הגדולות כמו “אייס” ו”הום סנטר”, ועלותם כ-850 ש”ח.

עוד על קמינים תוכלו לקרוא באתרים הבאים:

אתר “קמינים
באתר של “רפי מטלון”