בימים עברו פינת האוכל הייתה אחת הפינות היותר מושקעות בבית. בכל האחוזות ובתי האצולה הישיבה סביב השולחן לארוחת הערב הייתה ריטואל קבוע, עמוס גינונים ומלווה בשיחות אינלקטואליה, ניגון בפסנתר ושירה. לצערינו, מנהגים אלו נזנחו עם הזמן לטובת תרבות הטלויזיה, המחשב והמדיה החברתית. המשפחה המודרנית מתעדכנת בנעשה עם בני המשפחה דרך הפייסבוק או הטוויטר וקוראת חדשות און ליין.

פינת אוכל בצבעים בהירים בחלל קטן - אשלייה של מרחב
פינת אוכל בצבעים בהירים בחלל קטן - אשלייה של מרחב channel4.com

חלק נכבד משמירת ערכי המשפחה הוא ישיבה לשולחן לארוחה משותפת אחת ביום, או לפחות אחת לשבוע בערב שישי. אני בעד שימור המנהגים העתיקים של מקבץ חברים ומשפחה והשקעה בארוחה ארוכה ומענגת. ומאחר וכך, על פינת האוכל להיות מותאמת לישיבה נוחה וממושכת, אור טבעי עד כמה שניתן ומרחב.

לכל אחד סגנון האהוב עליו. בין אם זה סגנון כפרי רומנטי, מודרני נקי או רטרו. בכל סגנון שתבחרו הקפידו על מספר כללים אשר יהפכו את החדר לנעים לישיבה ואירוח.

פינת אוכל בסגנון כפרי
פינת אוכל בסגנון כפרי

בחרו שולחן עם אופציה להרחבה (בין עם עגול, מרובע או מלבני). נסו להעריך כמה אנשים בממוצע אתם מארחים בכל פעם, ומה גודל המרחב שברשותכם ונסו להתאים את צורת השולחן לאזור הנבחר כך שלא יהיה צפוף. המרחב האופטימלי לאדם הוא 50 ס”מ.

שולחן אוכל מגיע בד”כ עם 4-6 כיסאות, אך רצוי להחזיק בבית עוד 4 כיסאות מתקפלים לכל תוספת אורחים.רכשו כיסאות נוחים גם אם הם לא באים בסט לשולחן, העיקר שיתאימו לסגנון ויהיו מרופדים לפחות במושב הכיסא, רצוי גם במשענת. עדיף לוותר על כיסאות עם ידיות כדי שיוכלו להתאים בנוח לגובה השולחן.

סגנון אלגנטי ויוקרתי - התאימו גם את הכלים
סגנון אלגנטי ויוקרתי - התאימו גם את הכלים

אם חלל ביתכם מאפשר זאת, רצוי לרכוש ויטרינה או מזנונית אשר יכילו את כלי האוכל לאירוח שלכם. סדרו את הכלים בצורה ויזואלית יפה כדי להוסיף חמימות לאזור. תוכלו להשתמש בה כבופה בחלק מן הארוחות. גם ספרייה עם ספרים תהווה עוגן לחדר ותקרין אוירה ביתית.

כלל חשוב נוסף הוא למקם את פינת האוכל סמוך לחלון גדול או מרפסת עם אור טבעי, בין המטבח לסלון – עד כמה שניתן.

התאימו 2-3 אביזרים עיקריים אשר יתנו את הטון המוביל לפינה. אגרטל מעניין על השולחן, קערה מיוחדת עם פירות, תמונה גדולה על הקיר מעל השולחן. תליית מראה עם מסגרת עבה ומיוחדת תיתן אשלייה של חדר יותר גדול. החליפו מידי פעם את המפה או את הראנר והאביזרים כדי לרענן את מראה החדר ולתת לו לוק חדש. גם כיסאות עץ עם כריות מושב קשורות אשר תחליפו מידי פעם יכולים לשנות את צבעי החדר ולתת הרגשה של חדש.

סגנון רומנטי וסגנון יווני ים תיכוני   תמונות   countryliving.com
סגנון רומנטי וסגנון יווני ים תיכוני תמונות countryliving.com

שטיח גדול בכ- 30% מגודל השולחן יתחום לכם את הפינה ויתן הרגשה של בית. נסו להתאים את השטיח, הוילונות באזור וצבע הקיר/הטפט. כך תקבלו שלמות ויזואלית.

השתדלו להשאיר את שולחן האוכל נקי מקישקושי היום יום. מכתבים, תיקים, שקיות עם קניות. סדרו כל דבר מיד במקום והשאירו את השולחן נקי ומזמין לארוחה הבאה.