נכון שגם אתם אוכלים את הלב כל פעם שאתם רואים את הגינות המדוגמות האלה בבתים באנגליה? איך הם מטפחים אותן ושומרים עליהן, והכל כזה מדויק ויפה. אז תדעו לכם שגם אתם יכולים. אמנם לא בורכנו בגשם תמידי והרבה ירוק מסביב, אבל אנחנו עדיין יכולים לאמץ לנו מספר רעיונות להשגת המראה הקסום הזה, וליישם אותם עם מבחר לא מבוטל של צמחים ים-תיכוניים, חסכוניים במים ועמידי אקלים צחיח.

כביסה תלויה בגן כפרי כמו פעם, כמה תמים ומעורר געגוע

הגינה הכפרית שאנו כל כך אוהבים, התפתחה לה מתוך הקוטג’ים האנגלים של המעמד הבינוני, אשר רצה לטפח גינה אקונומית, פשוטה וזולה לתחזוק, לעומת הגנים הויקטוריינים המסוגננים אשר רווחו באחוזות היוקרה והארמונות. בעלי הקוטג’ים השתמשו ביסודות פרקטיים מכל הבא ליד, בצמחים קלים לגידול וחסכוניים.

למרות שהיא לא רשמית, הגינה הכפרית דורשת תכנון מוקדם ותחזוק שוטף, אבל היא מסבה אושר רב ותורמת לאוירת רוגע. אם אתם בונים בית, או רוצים לשדרג גינה הקיימת, הייתי מציעה לכם להתייעץ עם מומחה לדבר. ישנם סוגי צמחים רבים שניתן להשתמש בהם ליצירת המראה הכפרי, ואת רובם אנחנו אפילו לא מכירים. מערכת השקייה שתתוכנן היטב, תחסוך לכם מים, ותדאג לגינה מטופחת ויפה. עזרה מקצועית של גנן הכרחית גם היא לשמירה על מראה עדכני.

כניסה לבית כפרי מוקפת ערוגות צפופות של צמחיית בר צבעונית

אז מה הופך גינה מסתם גינה לגינה כפרית?

1. עצים ושיחים מטפסים המניבים פרחים, שישתלבו יפה עם מעטפת הבית וישלימו את עבודת העיצוב של האדריכל. גפנים, שיחי ורדים, עצי מנגו, לימון,תאנה וזית כמובן, יתנו לגינה מראה עתיק ומסתורי.

2. צמחי תבלין ופרחים ססגוניים, בשילוב עם אבני דרך מיוחדות.

3. שילוב אריחי קרמיקה דקורטיביים, טרה קוטה או חלוקי אבן, יתנו מרא עתיק וטוסקני לגינתכם.

4. שלבו רהיטי עץ מלא (טיק, אלון) רהיטי ברזל מפורזלים, אפילו קצת חלודים, ספסל אוירה רומנטי, וצרו פינות לצרכים שונים בגינה.

שולחן וספסל דומים ניתן להשיג ב"דרך המשי" במושב רישפון

5. פזרו אביזרים דקורטיביים בגינה, בין הצמחים. העזרו בשווקי הפשפשים לחיפוש מציאות כמו סירים ישנים לשתילת צמחים, עציצי חרס של פעם, גלגל פלדה ישן או עגלת עץ בה תוכלו להניח מקבץ עציצים קטנים.

6. להשלמת האוירה בשעות הערביים, פזרו עששיות כפריות ליצירת מראה עתיק. הן עשויות לרוב מזכוכית ומתכת ונותנות אוירה של פעם. ניתן להשיג אותן בהרבה מחנויות לעיצוב הבית.

7. גדר עץ (רצוי לא מעובדת) או גדר חיה מתאימה ביותר לגינה כפרית.

8. את הצמחיה יש לשתול בערוגות צפופות ורחבות אשר תעטופנה את הבית בסגנון חופשי, רצוי עם מעט פיתולים.  רצוי לבחור צמחים/פרחים שישתלבו בהרמוניה אחד עם השני. שוב, ממליצה לקבל יעוץ טרם רכישתכם. תוכלו למצוא רשימת צמחים חסכוניים במים.

9. השתמשו בצמחים רב שנתיים, ביניהם שתלו גם פרחים עונתיים המשנים את מראה הגינה מעונה לעונה, ותקבלו גינה דינמית ומגוונת.

10. אם אתם אוהבים, שלבו מסלעות, מזרקה קטנה או טראסה כדי ליצור נקודת מיקוד לגינה.

שלבו גם צמחים שתולים בעציצים ומיכלים מעניינים
ואל תשכחו להזמין חברים, מכל מיני סוגים...

אם אתם מעוניינים, אני ממליצה בחום לקבל ייעוץ מחנה ליפשיץ, הנדסאית אדריכלות נוף ומנהלת ענף הנוי מזה 20 שנה בקיבוץ קליה אשר בצפון ים המלח (הצחיח!). חנה תרמה רבות לכתבה זו, ומחכה לכם עם עוד הרבה טיפים וידע אינסופי באתר “הבית והנוף“. חנה גם מעבירה קורסים וסדנאות לחובבי גינה, ואני אישית מתה לעשות אחד כזה. זה פשוט עולם ומלואו ומכניס כל כך הרבה אושר לחיים. ואתם, הגרים בדירה אורבנית במרכז העיר וגם אתם רוצים כזה, אל יאוש. בקרוב עצות על אואזיס כפרי בלופט אורבני. סוף שבוע נעים וצונן!