כשהייתי בתחילת דרכי ועזבתי לראשונה את בית הוריי, התחלתי לחפש פרטי ריהוט לדירתי הראשונה, וההתלהבות הייתה בעורקיי. כל פריט היה הפקה. כמו למצוא מחט בערימת שחת, ובסופו של דבר תמיד הייתי חוזרת הבייתה עם פריטים כבדים ששוקלים טון ועולים הון. רוב הפריטים היו עשויים כמובן מעץ מלא וכבד, ואמא שלי הייתה צועקת עליי למה קניתי כזה כבד ואיך כל פעם אעבור מדירה שכורה אחת לאחרת עם כל הכובד הזה. אז אני רוצה להגיד לכם, וגם לך אמא יקרה, שכל פריט שקניתי עוד אז, לפני עשרים שנה, עדיין משמש אותי ואני מלאת אהבה אליו. אין מה לעשות. עץ הוא עמוק, הוא נצחי והוא משתבח עם הזמן.

מדרגות ותיבה מעץ בחלל בית הולנדי

למרות ההתפתחות המדהימה בחומרי הגלם בשנים האחרונות, ובפרט אלו המתכלים והירוקים למיניהם המשמשים ליצור פרטי ריהוט ואביזרי דקורציה, העץ אינו עובר מן האופנה. הוא נצחי ומשרה אוירה חמה של בית, וככל שהוא יותר ישן, כך הוא יותר יפה, לפחות לדעתי. הוא בא מן האדמה, חי ונושם ומשמש אותנו לרהיטים, פרקטים, מטבחים ומשטחי עבודה, דלתות, אביזרים ועוד המון דברים. ישנם הרבה סוגי עצים המשמשים לתעשייה הזו, וההבדלים ביניהם הם לרוב בתכונות העומק של העץ, בנוחות ובזמינות שלו, במרקם, וכמובן במחיר.

ארון מצעים ישן
כוננית שהונחה על שולחן נגרים בסגנון קאנטרי
ריהוט עץ כבד בחלל בהיר ואורירי, שימו לב לניגודיות היפה

לריהוט חוץ נבחר בעץ המתאים לתנאי מזג האויר וקרינת השמש. למשטחי עבודה בעצים העמידים לשחיקה, ובריהוט, בעץ חזק ועמיד לכפיפה. אז איך נדע באיזה עץ לבחור? הנה לכם רשימה קצרה של השימושים השונים בסוגי העצים, אבל תמיד טוב להתייעץ עם נגר מקצועי ולהתאים את העץ הנבחר לפריט/השימוש הרצוי.

עץ אלון – צבעו אפור צהבהב, חום אדמדם. עץ איכותי ונפוץ, מצוין לרהיטים, מטבחים, מדרגות וציפוי קירות. עץ האלון מגיע מאירופה, מאמריקה הצפונית ומיפן. בין העצים האהובים עליי.

עץ מייפל – צבעו כמעט לבן צהבהב. קיימים שני סוגים: סופטמייפל והארדמייפל והוא מתאים מאוד לרהיטים. מגיע ממרכז ומדרום אירופה ומאמריקה הצפונית.

עץ לבנה – צבעו לבן בהיר עד ורדרד חיוור. לעץ ברק משי. דומה מאוד למייפל אך איכותי יותר.עץ חזק מאוד מתאים לדלתות מטבח, דלתות כניסה וחיפוי קירות מדרגות. עץ הלבנה מיובא מאירופה ומדרום אסיה.

עץ אגוז – צבעו אפור בהיר. לעץ עוקרים כהים בצבע שוקולד חלב ומריר. אפשר להשיג אגוז אמריקאי ואגוז אפריקאי. עץ האגוז פופולרי מאוד, נחשב לעץ קשה ועמיד בפני מים, ומתאים לכל סוגי הרהיטים. מגיע מארצות הברית, מאירופה ומקנדה.

עץ דובדבן – צבעו אדום בהיר עם נטייה לחום צהבהב. עץ פופולרי מאוד. מתאים לכל סוגי הרהיטים. מגיע ממרכז אירופה.

עץ אורן – צבעו צהוב.  אפשר למצוא עשרות סוגים של עצי אורן באיכויות שונות. עץ פופולרי מאוד בחדרי ילדים, בשל מחירו הזול יחסית. נפוץ מאוד באירופה.

דיקטים:

“סנדוויץ” – שכבות דקות של עץ המודבקות זו על זו ובניהם שכבות של שבבי עץ. מצוין לארונות מטבח ( קופסאות המטבח בלבד), ארונות אמבטיה, ארונות בגדים ועוד.

M.D.F – לוח עשוי משבבי עץ שנטחנים לאבקת עץ ונכבשים בחום ללוח דחוס. אפשר להשיג בעוביים שונים. משמש בעיקר לדלתות מטבח וארונות בגדים. בשילוב צבע אטום אפשר להשתמש גם לחפוי קירות.

הטרנד ההיסטרי עכשיו בארה"ב ואירופה, אוספים של קרשי חיתוך עתיקים
והם כל כך יפים...
להשיג בשווקי הפשפשים, ב ebay וב etsy ותתכוננו - זה ממש לא זול!

לאחרונה, עם התחזקות המגמה לחזרה לטבע ולאמצעים ירוקים, הפך העץ לפופולרי עוד יתר, ואם הוא ישן ומהוה, מה טוב. אוספים של קרשי חיתוך ישנים בגדלים וצורות שונים, סטולים ישנים, ארגזי ירקות של פעם, שולחנות נגרים או פלטות שלהן, דלתות עתיקות, כלי עבודה ישנים ועוד. כל דבר שהוא כבד, ישן ופצוע, רק יוסיף אופי לחלל שלכם. תוכלו למצוא כאלה בשווקי הפשפשים, צריך רק לההסתכל סביב ולראות אותם. הם שם.

אוסף כפות עץ גם נחשב
שרפרפים מעץ, חלקם עבודת יד
אני מאוהבת....
שידת עץ מחוספסת וקערות עץ משלימות, הכי יפה טבעי
דלת עתיקה מעץ. ניתן להשיג מפירוקים
קופסת עץ עתיקה לשולחן בסלון...

התמונות לקוחות מהאתרים הבאים:

http://little-inspirations.blogspot.com/
http://quoteagentleman.wordpress.com
http://www.jaysonhome.com/
http://remodelista.com/
http://www.one2one.co.il/