ההכנות לאופרה המדוברת “נבוקו” של ג’וזפה ורדי במצדה בעיצומן. אתמול היה לי הכבוד לרדת לים המלח ולקחת חלק בהפקת הענק המדהימה הזו ואני חייבת לומר שממש התרגשתי. (כל כך התרגשתי עד שכמעט התעלפתי…). ירדנו כמה חבר’ה לצפות בפרנקי, בעלי היקר, אשר משתתף בהפקה כחלק מצוות הפקת הסוסים של האופרה. כבר כשהתקרבנו למצדה, ירד האסימון, והבנו שזה לא עוד חיזיון אורקולי משעשע, אלא שמדובר בעיר שלמה שנבנתה במיוחד עבור האופרה.

האופרה נבוקו במצדה: חזרה גנרלית, חיזיון מדהים של אור, קול וצבע
האופרה נבוקו במצדה: חזרה גנרלית, חיזיון מדהים של אור, קול וצבע
האופרה נבוקו במצדה: הצצה אל מאחורי הקלעים של הפקת ענק
הצצה אל מאחורי הקלעים של הפקת ענק

כשנכנסנו פנימה נשארנו פעורי פה מעוצמת המקום, גודל האירוע, מאות האנשים שהתרוצצו בתלבושות מדהימות, סוסים, כרכרות, אוהלים שלמים שנבנו במטרה לשרת את צוות ההפקה המונה כ-300 איש ומתגורר במקום כשלשה שבועות ברציפות. (כן, לא ראיתי את פרנקי כבר ימים שלמים)הבמה הענקית, אלפי טונות של פנסי תאורה וציוד אורקולי, היפודרום המכיל 6,000 מושבים אשר נבנה במיוחד עבור האופרה וכל התאורה החצובה בתוך הרי מצדה. הכל פשוט העביר בנו צמרמורת. המקום היה שוקק חיים, וכאילו החזיר אותנו אחורה בזמן לתקופה אחרת. תקופת בבל ובית המקדש.

אלפי טונות של ציוד וצוות ענק של כ- 300 איש
אלפי טונות של ציוד וצוות ענק של כ- 300 איש
החזרות בעיצומן
החזרות בעיצומן

התרגשותי גברה כאשר החלו החזרות והסולנים פצחו בשירה. הקולות, האורות והאוירה היו פשוט מעולם אחר. עוצמת הקול בלב המדבר הדומם, השומר בתוכו סודות של אלפי שנים פשוט תביא אתכם לחוויה מסעירת חושים ברמות שלא ניתן לחוות באולם אופרה רגיל.

מופע משולב אש, אור ושלל פירוטכניקות מרהיבות
מופע משולב אש, אור ושלל פירוטכניקות מרהיבות

נבוקו, מאת גוזפה ורדי, היא אופרה המספרת על נבוכדנאצר מלך בבל, אשר ביתו – פננה, נלקחת כבת ערובה על ידי זכריה, כהן גדול בבית המקדש. זאת כדי למנוע מהמלך להחריב את ירושלים ואת המקדש. אך זכריה הוא בין הלוחמים בכיבוש הבבלי, ונאלץ להותיר את פננה בידיו של ישמעאל, אחיינו של צדקיהו מלך יהודה. השניים, שכבר נפגשו בעבר, מתאהבים, ופננה מסייעת לו להימלט מאחותה – אביגיל, המאוהבת בו. מכאן מתפתחת שורה של מאבקים, מקצתם על רקע רומנטי, ואחרים כפועל יוצא של ממלחמות הדת האינסופיות בין הצדדים. ארבעה חלקים לאופרה, אשר מגוללים את סיפור המרדף אחר הכתר, אל מול רצונם של כל המעורבים בסיפור לדבוק באמונתם.

בין לבין שעות של המתנה עד לכל חזרה, מחלצים עצמות
בין לבין שעות של המתנה עד לכל חזרה, מחלצים עצמות

האופרה המיוחדת תוצג במסגרת חגיגות 25 שנה לאופרה הישראלית. על הפקה מיוחדת זו ינצח המנצח הישראלי-בינלאומי דניאל אורן. במופעים ישולבו מפגן אש ופירוטכניקות שיאירו את פני ההר והמדבר. מאות משתתפים לוקחים חלק בביצוע האופרה ביניהם תזמורת האופרה- התזמורת הסימפונית ראשון לציון, מקהלת האופרה הישראלית, המקהלה הפילהרמונית תל -אביב, מאות ניצבים וצוות סולנים בינלאומיים ביניהם זמר הבס הגיאורגי פאטה בורצ’ולדזה (בתפקיד הכהן הגדול זכריה). סרגיי מורזאב בתפקיד נבוקו, דמיטרה תאודוסיו בתפקיד אביגיל וקרלו סטריולי בתפקיד הכהן הגדול. מיותר לציין, כי כל הכרטיסים העולים לא פחות מ-680 ועד 1200 שקלים אזלו.

אז אם יש לכם דרך בכל זאת לנסות ולהשיג כרטיסים למופע המושקע הזה, הייתי ממליצה לא לפספס! פשוט אין דברים כאלה.

תודות רבות לפרנק דה ליידה וקאירי ריבי שלקחו רגע לצלם בתוך כל הלחץ.