מי מכם אשר מחזיק כלב בבית, כבר בטח נמצא בשלבי יאוש מתקדמים מנשירת השיער והלכלוך אשר משאיר אחריו החבר הכי טוב שלנו. חודשי הקיץ החמים המביאים לאסופות שיער טורדניות, קרציות, פשפשים ושאר תחלואות העולם, גורמים לי, בכל אופן, לרדת מהפסים. שנים התלבטתי בסוגיה האם לספר את הכלב כדי שלי יהיה יותר נקי ונוח, או לא? האם לרחוץ את הכלב או לא? הוא אמנם גר איתי בבית, אך בכל זאת הוא כלב, ולא בן אדם. אחרי 10 שנות מחקר יסודי, להלן הממצאים.

לרחוץ או לא לרחוץ?
לרחוץ או לא לרחוץ?

1. הכלב הביתי הוא כבר מזמן לא חיית בר. הוא הורגל לתנאי מזגן, מיטה בבית וליטופים אינספור, ולכן צריך להתאים את טיפוחו לסביבתו. יש לשמור עליו נקי, מטופח ומסודר על מנת שהבית שלכם ישאר נקי גם כן.

2. פרווה נקייה, יפה ובוהקת היא תוצאה של תזונה טובה והברשה יומיומית. קנו מסרק מיוחד לכלבים והברישו מידי יום להסרת השיער המת וחידוש השומנים הטבעיים השומרים על עורו.

3. האקלים בארץ חם רוב ימות השנה ולכן צריך ומומלץ להגן על כלבכם מטפילים, קרציות ופרעושים באופן קבוע. אמפולות, תרסיסים וקולרים הם חובה. אל תחסכו על זה כסף וכך גם תשמרו על בית נקי.

4. אם בכל זאת פקדה את ביתכם מכת פרעושים, רססו את הגינה והבית בהדברה מקצועית. המחירים נעים בין 600-900 ש”ח (לא זול!). הקפידו לשמור על ניקיון החצר. כדי להפטר ממכת פרעושים בתוך הבית, מומלץ לקנות תרסיס הדברה פשוט בסופר (23 ש”ח) הנקרא K-2000, לרססו בשקית שואב האבק, ולשאוב היטב את כל פינות הבית. לאחר השאיבה, היפטרו מהשקית. כמובן שעדיף לשמור על הכלב נקי, כדי שלא יביא את השיט הזה הבייתה.

תנו לו להרגיש טוב עם עצמו
תנו לו להרגיש טוב עם עצמו

5. אין צורך לרחוץ כלבים באופן תכוף. אם הם מלוכלכים וזקוקים למקלחת, עדיף לעשות זאת בחוץ אם מתאפשר, ובעזרתו של אדם נוסף שיחזיק את הכלב. יש לחפוף אותם עם שמפו ומרכך המיועד לכלבים ולא בשמפו שלכם. רמת החומציות העור של הכלב שונה משלנו, והשמפו שלנו חזק מידי עבורם. שטפו אותם במים פושרים ודברו איתם תוך כדי האמבט כדי להרגיע אותם. שימו לב שלא נכנסים להם מים לאוזניים, לאף ולעיניים על מנת לא לגרום להם נזק. בתום האמבט, ייבשו אותם היטב עם מגבת וזוזו צעד אחרונית כדי לתת להם להתנער. אם חלטתכם לשטוף את הכלב באמבטיה הביתית, דאגו לשים משטח נגד החלקה, ונקו אותה היטב לפני שאתם נכנסים להתרחץ שם בעצמכם. כלב עם פרעושים או קרציות יש לחפוף בשמפו המיועד לכך, אך האפקט תופס רק לזמן החפיפה. לאחר מכן יש להגן עליהם בחומרים המיועדים לכך אך שימו לב, לא ממש מיד, אלא רק לאחר יומיים מיום הרחצה. (אחרת זה שורף להם בעור מאוד). בכל מקרה, אם אתם יכולים להרשות לעצמכם, מומלץ לעשות טיפול כזה לכלב אחת לחודש חודשיים במספרה מקצועית.

6. אני אישית לא סובלת שמייבשים כלב בפן או במכונת ייבוש. עדיף לחסוך מהם טראומות מיותרות ולא לשכוח שהם בסה”כ כלבים. טיילו איתם קשורים בצל כ- 10 דקות, והופ, הכלב יבש. הייבוש חשוב מאוד (גם כדי לשמור על ריח טוב לכלב).

7. שאבו את הבית מידי יום, כולל את המיטה ומקום המרבץ שלהם. אווררו את המיטה וכבסו את הסדין במים רותחים וסבון, אחת לשבוע. וגם את המגבת.

שאיבה יומית לבית נקי
שאיבה יומית לבית נקי

8. את צלחות האוכל והמים שלהם רחצו היטב לאחר הארוחה למניעת הצטברות חיידקים ומשיכת נמלים לתוך הבית.

9. תספורת כלבים יכולה להקל על כלבים עם שיער ארוך ומסורבל, ולפי הרבה וטרינרים אף מומלצת, בתנאי שהשיער לא יהיה קצר יתר על המידה והעור יישרף. יש להמנע מלחשוף את הכלב לשמש ישירה כשבועיים לאחר התספורת. לכלבים בעלי שיער קצר מאוד או גוון עור ורוד, לא מומלצת תספורת. בכל מקרה, טיפוח עדין של שיער כפות הרגליים, האחוריים, שיער דביק ומדובלל, מומלצ ביותר לכל כלב, ורצוי אצל ספר כלבים מקצועי. גם גזירת ציפורניים, ניקוי אוזניים וניקוי בלוטות אנליות מומלצים ביותר על מנת לשמור על הבית שלכם נקי.

10. אם אתם מבקרים עם כלבכם בים לעיתים תכופות, הקפידו לשטוף אותו היטב מיד עם החזרה ולהסיר את מלח הים. אין לחפוף אותו עם שמפו כל פעם, אלא לשטוף עם הרבה מים פושרים בלבד. דאגו לייבשו היטב.

אנא מכם, אל תגלחו כלב לבד! קחו אותו לספר מקצועי, וחסכו מכלבכם פציעות מיותרות של מספריים, גילוח קרוב מידי לעור או כוויות ממכונה חמה מידי. עם כל הרצון שלנו לשמור על בית נקי, הכלב עדיין חשוב יותר מהכל ופרוותו היא כסותו והגנתו גם בקיץ. חשבו קודם עליו.

תודה למרכז וטרינרי “בשביל החיות” בנוף ים, הרצליה עבור הטיפים והעצות!