חורף זו העונה האהובה עליי בשנה. כילידת נובמבר, אין דבר המשמח אותי יותר מגשם, ריח אדמה ושוקו חם. אבל יותר מכל, אני אוהבת להתכרבל, והשנה הכירבול נעשה יותר נוח. הוא לא רק מפנק ומחמם, הוא גם צבעוני יותר ומאיר עיניים (תרתי משמע). סריגת הסבתא אשר חוזרת לאופנה, תופסת מקום נכבד בשעות הפנאי שלנו, והפופלרית ביניהן היא הקרושה. אם גם לכם הגראני שיק עושה את זה, אתם מוזמנים להתחמם עם תמונות מפתות  וגם להשתתף בסדנת סריגה של שמיכת טלויזיה הורסת משלכם. שווה, כדאי ורצוי.

סריגת קרושה הפכה לתחביב פופולרי. בואו לסרוג גם. צילום: Vibeke Design

סריגת הקרושה (Crochet), היא סריגה בחוטי צמר, או כל חוט אחר, בעזרת מסרגת וו אחד. פירוש המילה “קרושה” בצרפתית הוא “וו” (hook). הקרושה שונה מסריגה רגילה בשתי מסרגות, בכך שבה ניתן ליצור רק עין אחת בכל פעם ולא יותר. סריגת העיניים בצורה מעגלית יוצרת דוגמא, בה לעיתים קרובות משלבים מספר צבעי חוט, ואף יוצרים ממנה ריבועי טלאים המחוברים יחדיו בתך תפירה או סריגה לאריג שלם כמו צעיף, שמיכה (Granny Afghan) או כרית. מקורותיהם העתיקים ביותר של הקרושה הן באיראן, בסין ובדרום אמריקה. במאה ה-19 הפכה פופולרית ברחבי אירופה, כמלאכת היד החביבה על בנות האצולה.

כרית בסריגת קרושה צילום:rosa-rot.blogspot.com
צעיף מיטה בסריגת קרושה צילום:Pinterest
תיקים סרוגים עם שיק הורס

 

אהילי קרושה סרוגים בחוטי מתכת. Yoola, מותג מקומי של יעל פלק

בסריגת הקרושה הזכורה לנו מימי סבתא, אנו עדיין מוצאים פריטי וינטייג’ הכוללים מפות ומפיות למיניהן הסרוגות מחוטי תחרה, שמיכות תינוק, כיסויי מיטה או שאל לכיסוי הכתפיים. לאחרונה, עם חזרתן לאופנה של מלאכות היד השונות, מוצאות נשים רבות תרפיה נעימה בסריגת קרושה, בחברותא או לבד, ומעשירות את זמנן בפריטים צבעוניים ויפים. חלק מהכמיהה הרבה לסריגה זו היא הרצון לתת ביטוי ליצירתיות האישית, וגם להרחיב את המעגל החברתי.

כיסאות סרוגים בקרושה. עבודתה של מעצבת הטקסטיל האירית Claire-Anne O’Brien
נכון שזה הורס? Claire-Anne O’Brien

הקרושה המסורתי פלש לזירות העיצוב השונות, והיום ניתן למצוא אותו במתכונת המסורתית שלו בפרטי לבוש, אביזרי אופנה ואף בריהוט הבית. הוא מקסים ועדין, ונותן אופי רומנטי וחם לחפצים. סלים, כלים, כיסאות, אהילים וחפצים גדולים, משלבים היום קרושה כחלק מבסיס הרהיט עצמו ולא רק כקישוט. בגרסה המודרנית שלו מחליפים חוטי תיל וברזל לעיתים את חוטי הצמר והד.מ.צ. , ונארגים באותה מתכונת ליצירת פריטים מודרניים.

רוצים גם? הרשמו לסדנאת הקרושה הקרובה אצלי בסטודיו באודים צילום: Vibeke Design

אני לגמרי מאוהבת בקרושה. הוא מזכיר לי את ילדותי, בה כל שנה קיבלתי מאמא פריט סרוג חדש בתחילת החורף. פעם צעיף ופעם אפודה. אפילו כפפות או בובות. יש בעבודת היד הזו משהו עתיק וראשוני שעדיין לא חלף מן העולם וטוב שכך. מסוג הדברים שהולכים וחוזרים, אך תמיד נשארים לנו בלב.

סדנת קרושה בשני מפגשים: שמיכת טלאים בצבעים מרהיבים

אם גם אתם אוהבים, ורוצים ללמוד לסרוג לכם שמיכת טלויזיה בצבעים משגעים כאלה, אתם מוזמנים להרשם לסדנא בת שני מפגשים אצלי בסטודיו באודים, בהנחייתה של נירית מודעי מלכת הקרושה המגיעה אלינו מהצפון הרחוק. שמיכת הקרושה עשויה ריבועים ריבועים בטכניקת סריגה במסרגת וו אחת. תלמדו ליצור את הדוגמא, לסרוג את הריבועים ולחבר ביניהם. אנחנו עדיין לא לגמרי סגורות על מה תעדיפו, אם שני בקרים או שני ערבים, אז התחלנו במתכונת ערב לעובדות שביניכן, ההחלטה תסגר על פי ביקוש הרוב. הסדנא מותנית במינימום של 8 משתתפות לסדנא ואם תביאו חברה יהיה כיף! לפרטים המלאים אודות הסדנא הקרובה לחצו על התמונה מטה להגדלה. להרשמה צרו איתי קשר בטלפון 0544.217.008 או במייל המופיע בתמונה.

סדנאת קרושה: שמיכת טלוויזיה בצבעים מרהיבים
סדנאת קרושה: שמיכת טלוויזיה בצבעים מרהיבים צילום: Vibeke Design

אתם גם מוזמנים לקרוא במגזין נישה של מהדורת ינואר את הכתבה שלי על תחזיות העיצוב הבינלאומיות ל 2014, ולעקוב בפוסט הבא על חוויות ה New Year’s Eve שלי באנגליה. בינתיים שיהיה לכם סופשבוע חמים ונעים. נתראה בקרוב בסדנא או בחנות!

תודה מיוחדת ל VIBEKE DESIGN על השיתוף המקסים של שמיכת הגראני שהיא מצאה באחד השווקים והסכימה לשתף אותנו בתמונות. אני אישית מאוהבת בבלוג שלה. אני בטוחה שגם אתם תפלו שבי לרגליו. שמיכת הקרושה שנסרוג תהיה מאוד קרובה לדבר העתיק והיפה הזה.