אין מה לעשות, אני פריקית של דברים ישנים, מגעילים ומכוערים. כאלה שאף אחד לא רוצה. אחד מחומרי הגלם שאני הכי אוהבת בעיצוב שלי הוא ברזל. יש לו נוכחות, הוא חזק ועמיד (ממש כמו ידידינו העץ), משרה אוירת יציבות וביטחון ומוסיף לרוב נופך כפרי לעיצוב החלל. כאשר ברזל בא במגע עם חמצן או מים, הוא מחליד. מבחינתי, זוהי צורתו היפה ביותר כי יש בה התערבות טבעית, של משאבים ושל קסם הזמן. אז למרות שחלוד זה כביכול מכוער, בואו תראו כמה יפה הוא יכול להיות.

גדר חלודה משקיפה על הים. חיבור עמוק בין חומר למים.

חלודה מורכבת מתערובת של תחמוצות והידרוקסידים של ברזל. היא מופיעה לעתים קרובות מאוד בצורת מתכת אדומה-חומה, פריכה ואבקתית, על-גבי משטחים וחפצים מברזל החשופים למים וחמצן (הנמצאים באוויר. מכאן שדי בחשיפה לאוויר כדי לגרום לחלודה), כגון גדרות ושערים, מכוניות, ופסלים. (ויקיפדיה)

עששית עתיקת יומין תלויה על קיר בבית פיין. צילום: דרור גולן
וו חלוד ליד דלת תריס בכחול עז, חומרים חזקים וצבעים משלימים בבית פיין. צילום:דרור גולן
גלגל חלודה ישן המשתלב מעולה עם ירוק ורענן. בית פיין. צילום: דרור גולן

במשך אלפי שנים ניסו בני האדם להלחם בתופעה הזו, חלודה, הגורמת לברזל להחלש ולהתפורר. ציפו את הברזל בחומרי הגנה וצבע כדי לשמור עליו, הוסיפו לו לכה או סוגי שעווה, ניסו לצפות אותו בחומרים מתכתיים אחרים כמו אבץ (תהליך גילוון) כדי לשמור עליו לאורך זמן, אבל איך שלא תסתכלו על זה, פגעי הזמן ותהליכים של הטבע עושים את שלהם על כולנו, כולל אדון ברזל, ולטעמי זה מקסים ובעל אופי.

מיטת ברזל ישנה ומחלידה המגדירה בנחישות את החלל כשאבי.
קונסולה עתיקה ומחלידה מגוונת את הלבן בחדר ומשתלבת עם הטקסטיל הצרפתי
כלי מטבח ישנים ומחלידים מצאו בית חדש בגינה כפרית קסומה

מעבר לקונספט של כבוד והערכה לעתיק, לחומר כבד ובעל עוצמה, צבעה של החלודה בגווני החום אדמדם נוסך משהו חם, מוכר וטוב, ומשרה אוירה של ביטחון. צבעי החלודה משתלבים טוב בכל חלל עם אלמנטים וצבעים טבעיים, ואף הולך מצויין עם משפחות הירוקים והכחולים כצבע משלים.

ממלכת restoration hardware, מעוז הברזל
אוהבים חלודה או לא, אי אפשר שלא להתחרפן בחנות הזו restoration hardware
בתי נר חלודים restoration hardware

כמו תמיד, אתם מוזמנים לשלב אותה, אבל במתינות. בטח לא תרצו שמי שייכנס אליכם הבייתה או יסתובב לכם בגינה יחשוב שאתם טיפוסים מוזנחים וחסרי מוטיבציה, אלא שיבינו את הערכתכם לישן, הנושן והטוב. פריטים מסוג זה ניתן למצוא בזבל (כן,כן, תאספו מהזבל, מה יש?), בשווקים ואף בחנויות יוקרה מטורפות כמו Restoration Hardware שאנוכי חיה למענן.

גלגלי שיניים ושעונים ישנים בחלודה לקיר מעניין בבית או במשרד
מכונת כתיבה משנת אנו באנו. אתם לא חייבים. אני ודרור אוהבים. צילום: דרור גולן
אמבט חלוד ומתקלף בירוק. טוב לא הייתי שמה בבית, אבל עדיין קסום!

אם אתם לא אוהבים ישן, מתקלף וחלוד, אתם מוזמנים ללכת על האחים היפים של החלודה: ניקל, נירוסטה ופלדת אל-חלד. אני אשאר עם האח הגדול והמכוער. החלודה (Rust), מהווה בסיס לסגנון עיצוב הראסטיק המאפיין את כל מה שכפרי ובא מן הארץ. אז אם אתם חובבי הז’אנר, אני בטוחה שהתמונות הללו תדברנה אל ליבכם. אני מאוהבת.

הצילומים נלקחו מהאתרים הבאים ותודה רבה לדרור גולן על שיתוף התמונות היפות!

http://www.geekalerts.com/steampunk-wall-clock/

http://www.prweb.com/releases/2010/10/prweb4604704.htm

http://www.thegardenerseden.com/?p=11879

http://blog.imaginechildhood.com/imagine-childhood/2011/05/-tell-me-a-story-the-unexpected.html