אני יודעת שקשה לכם עם יום ראשון בבוקר, שלא לדבר על לפני חג ועם רשימת מטלות, ניקיונות וקניות מפה עד ירושלים. כמו שאני מכירה אתכם, אתם כבר בטח מהרהרים לעצמכם “אז לאן נוסעים לחופשה השנה”? רציתי להסיח קצת את דעתכם מענייני הפסח, ולגרות לכם את האישונים עם תמונות הורסות מאיסלנד הקרה, אליה טסה חברתי ג’קי סופר לטיול סוסים שאינו דומה לאף טיול שהייתם בו עד היום. אין ספק שאם אתם רוצים חוויה מסוג אחר וחיבור לטבע, זהו המקום לעשות זאת, במיוחד אם אתם מתכננים לברוח מחום הקיץ הישראלי. הרחיבו אישונים וכנסו.

טיולי סוסים באיסלנד צילום: אתר ishestar

איסלנד, ארץ הקרח והאש כפי שהיא מכונה לרוב, היא אי געשי השוכן בין גרינלנד, נורבגיה וסקוטלנד. מתיישביה הראשונים היו הויקינגים ב 870 לפני הספירה, עד שהגיעה לשם הנצרות. הארץ המדהימה הזו מכוסה רובה בקרח ושופעת פעילות געשית וגייזרית עקב היותה צעירה יחסית מבחינה גאולוגית. הגייזר המפורסם והגדול בה מתפרץ עד לגובה של 60 מטרים.

אז איך מגיעים בכלל למקום הנידח הזה שלכאורה נראה שומם, אבל טומן בחובו חיים מסוג אחר? הטיסות המגיעות לרייקיאוויק, עיר הבירה של איסלנד עוברות דרך אירופה לרוב (icelandair), ועלותן כ-1500$ בעונת הקיץ העדיפה כמובן לביקור. ביולי-אוגוסט מזג האויר שם נוח לטיולים והוא עומד על 12-16 מעלות במשך היום ומגיע עד ל 3- במשך הלילה.

עדר שלם של 120 סוסים יצטרף אליכם להרפתקאה
הם פשוט עוצרי נשימה….
סוס איסלנדי מסביר פניו לתייר

את טיולי הסוסים המדהימים מארגנת חברה איסלנדית הנקראת ishestar, אבל ניתן להזמין את כל החופשה עצמה (לינות, העברות משדה התעופה וטיולים נוספים מעבר לרכיבה) אצל חברה אנגלית הנקראת In the Saddle, אשר תארגן עבורכם את הכל. סך כל הנסיעה המדהימה הזו ל- 10 ימים תסתכם לכם בכ-3,500$ וחוויה אחת בלתי נשכחת for life. המטבע המקומית היא קרונה איסלנדית (Icelandic Kroacute) ושקל אחד שווה 33.9 קרונות כאלה לערך. השפה המדוברת היא איסלנדית, אבל רוב נותני השירות דוברים גם אנגלית.

הכי קרוב לאלוהים. גייזרים, קרחונים ונהרות הם הנוף המקומי
קרחונים נמסים בחום אוגוסט
גייזרים איסלנדיים, נוף לא מוכר
הטבע במלוא הדרו

לאחר שנחתתם בעיר הבירה רייקיאוויק, תוכלו בעצם לבחור לעשות כל דבר העולה על רוחכם, ומשם לצאת לטיולים באזור. Whale Watching (אין לי מושג איך אומרים את זה בעברית), היא אחת האטרקציות הפופולריות באזור. שייט באוקינוס האטלנטי המאפשר התבוננות בלוויתנים ובאורח חייהם. הרפתקאה מרתקת! את טיולי הסוסים האיסלנדים המדהימים ביופיים תוכלו לקחת ליום, יומיים או שישה ימים, לפי רצונכם. הקבוצות הרוכבות הן של כ-20 איש בעלי ידע בסיסי ברכיבה, אליהם מתלווה עדר שלם של סוסים (100-120 סוסים) עליהם תרכבו במהלך הטיול. במשך כל יום תחליפו בין 2-4 לסוסים ותרכבו כשש שעות בנופים עוצרי נשימה. תעצרו בדרכים לארוחות ומנוחה, ותתגוררו בבקתות בשטח, לעיתים בלי מקלחת (!) חוויה בפני עצמה.

בקתות מבודדות ללינה בשטח. אין על ההרגשה הזו. בין שמים לארץ.
אל תבנו יותר מידי על מקלחת…
מנוחת הרוכבים
עוצרים לאכול דשא, עוד מעט נמשיך
בית להשכיר מישהו?

המדהים בטיול הזה הוא שבמהלך כל הטיול, עדר הסוסים השלם יצטרף אליכם באופן טבעי, ותרגישו חלק בלתי נפרד ממנו. קהילה שלמה שתשמור עליכם, תכבד אתכם ותחבק אתכם, אם תתנו לה. תלמדו להרגיש מה זה להיות חלק מעדר תומך, איך חיים הסוסים בטבע ואיזו עוצמה ואצילות יש בחיה האדירה הזו. הסוס האיסלנדי מתאפיין ברעמת שיער מלאה המכסה אותו, בגוף יחסית נמוך ומוצק ובחוזק שלו לשאת משאות כבדים ולשרוד בתנאי האקלים הקשים של האזור.

במשך הטיול תלווה אתכם משאית עם הציוד שלכם, אוכל ואמצעים לסיוע במקרה הצורך. תחלפו על פני רכסי קרחונים, בתוך שני הגלייזרים הגדולים באיסלנד, לצד מעיינות מתפרצים, מפלים ונהרות. אם אתם טסים ביולי, תצליחו לראות גם לילות לבנים, בהם יש אור יום 24 שעות בגלל הקרבה לקוטב הצפוני.

Whale Watching באיסלנד
ספא מפנק בבלו לאגון, צילום: אתר Blue Lagoon Iceland

מה אוכלים שם באיסלנד? אל תבנו על האוכל יותר מידי. המאכל המדובר שם הוא סוג של בשר לוויתן מיובש או בשר כבש וסלמון כמובן, אבל אם אתם מצטרפים לטיולי הסוסים האוכל שמספקת החברה רובו קונטיננטלי וטעים. החימום בבקתות ובבתים באיסלנד הוא גיאוטרמי ועובר דרך צינורות מהאדמה המנצלות את המשאבים הטבעיים שלהם. אם תרצו טיולים יותר יוקרתיים, תוכלו כמובן להזמין בתי מלון או בקתות מפוארות יותר. הכל עניין של תקציב והעדפה. למפונקים שביניכם מומלצת חווית ספא איסלנדית מפנקת ביותר ב Blue Lagoon Spa.

אופניים עליזות ברייקיאוויק, עיר הבירה
סוודרים איסלנדים, תוצרת מקומית צילום: אתר eglifarm.com
מסורת איסוף הכבשים לגז, כדאי להיות חבר

למכורי הקניות שבינכם, הסוודרים האיסלנדים המפורסמים יהיו האטרקטציה הכי גדולה שלכם, אם כי בערים הגדולים תוכלו למצוא את כל החנויות שאתם מכירים במרכזי הקניות באירופה. כבשים וצמר דוקא יש שם בשפע, והמסורת הכי חשובה להם היא אסיפת תושבים מיוחדת המתקיימת כל שנה בספטמבר, בה יוצאת קבוצה נבחרת על סוסים לאסוף ולכנס את הכבשים לגז. חברי הקבוצה נבחרים בקפידה וזהו כבוד גדול להצטרף למחנה זה.

חברים לעדר
ג’קי והסוסים

אז אם אתם הרפתקנים, אוהבי טבע, אמא אדמה וקור, אתם מוזמנים לחוויה של חייכם. אני בטוח אגיע לשם במוקדם או במאוחר כי אני לא יכולה לעמוד בפני התמונות האלה. אבל עד הקיץ, נמשיך לחלום ולנקות חלונות לפסח. שיהיה לכם שבוע נפלא! ותודות רבות לג’קי על השיתוף והצילומים המדהימים!

טיולים מאורגנים נוספים לאיסלנד תמצאו כאן.