מהפכת שירותי הטלויזיה בכבלים ולוויין והוספת סדרות וערוצים חדשים בלי סוף הפכה אותנו ללא ספק לג’אנקים של המסך הקטן. כמות הגאדג’טים המוצעת לנו מידי יום גורמת לי, הייטקיסטית מובהקת וטכנולוגית לא קטנה, לאבד את הצפון.  גל הסטרימרים שפקד אותנו לאחרונה, הותיר אותי ממש חסרת אונים. האם לרכוש או לא לרכוש. איזה לרכוש. כמה להשקיע. האם נהפוך לחלוטין ל couch potatoes? מה זה בכלל Media Streamer ולמה הוא טוב? לא עמדתי בזה ושלחתי SMS “הצילו” לחברי הטוב איגור גוטמן, אשף הגאדג’טים. הנה מה היה לו לספר לנו.

הייאוש נעשה יותר נוח….  צילום: אתר Thisislondon.co.uk

אז ככה, בואו נתחיל בזה ש Streamer (מזרימדיה בעברית), זהו מכשיר המאפשר הזרמת תוכן ממקורות שונים לטלוויזיה אבל לא רק. במידה והמחשב שלכם מחובר לטלוויזיה, תוכנה ייעודית תאפשר להפוך גם את המחשב שלכם ל-Streamer ותוכלו לנגן את התוכן מהמחשב ביתר נוחות ואפילו לשלוט על התוכנה מהאייפון שלכם. כמו כן, חלק מהטלוויזיות המתקדמות של היום מסוגלות לתפקד בתור Streamer ובכך לבטל צורך במכשיר יעודי.

לבעלי הכבלים/לווין זו תוספת נחמדה המאפשרת הזרמת תוכן נוסף כמו התמונות או שירים וכמובן כל תוכן אחר (סרטים וסדרות) שלא זמינים דרך חברת הכבלים/לווין. לאלו שוויתרו על מנוי החודשי, ה streamer נותן  חופש מלא בבחירת התוכן וזמני הצפייה בו. ברוב מכשירי ה-Streamer המתקדמים יש גם אפשרות לגלוש באינטרנט, לצפות ב-Youtube, ולהתקין אפליקציות שהמאפשרות חיבור ישיר למגוון תכנים. בקיצור, הבאנו לכם את האינטרנט כולו לתוך הטלויזיה בלי לקום מהכיסא.

מגוון מכשירי streamer צילום ל XTreamer: אתר juegosyvideoconsolas.com
ואפשר כמובן לתפעל מהנייד. לא צריך לקום! צילום ל XTreamer אתר: juegosyvideoconsolas.com

נו טוב, אז איזה קונים? יש מגוון גדול מאוד של המכשירים בשוק המקומי בפרט, ובעולם בכלל. ממכשירים מאוד פשוטים שעלותם פחות מ-400 ש”ח ועד למכשירים מתקדמים שעלותם יכולה להגיע גם ל-2000 ש”ח. לרוב הצרכנים העלויות מסתכמות ברכישה של המכשיר ואולי כבלים לחיבור. צרכנים מתקדמים יכולים לעשות גם מנוי חודשי לאחד מערוצי תוכן בארץ או בעולם. בארץ ניתן למצוא מזרימי מדיה של Boxee Box, Dune HD, TVix, Popcorn Hour, XTreamer ועוד.

על מנת להחליט על נפח ה streamer הרצוי, כדאי לבדוק את המדיה שברשותכם ולנסות לתכנן מקום לגדילה העתידית. כדי לעזור להבין כמה נפח נצרוך עבור סוגי מדיה שונים, הנה הדוגמה הבאה:

 

דיסק קשיח בנפח 1 טרה בייט (1TB) יכול להכיל את הנתונים הממוצעים הבאים:

– עד ל-200,000 שירים באיכות טובה (3-4 דקות, 256-320kbps) או

– עד ל-250,000 תמונות בגודל 3.5 מ”ב (מצלמה 6MB) או

– עד ל-100 סרטים באורך שעתיים באיכות הפרדה גבוהה (7-10 ג”ב לסרט-HD)  או

– עד ל-1,000 סרטים באיכות “רגילה” (700-1400) מ”ב לסרט

כך יראה המסך ניווט של המזרימדיה צילום: juegosyvideoconsolas.com

בשעה טובה ומוצלחת הבאנו את החבר החדש הביתה, ועכשיו צריך לחבר אותו לשאר תחנת החלל שברשותנו. הדרך הפשוטה ביותר היא לחבר דיסק חיצוני ישירות ל-Streamer ולנגן ממנו. היתרון הוא חסכון בכבלים ופשטות החיבור. החיסרון הוא הקושי בעדכון התוכן על הדיסק. דרך נוספת ודי נפוצה, היא לחבר את ה-Streamer לרשת הביתית ולנגן תוכן הנמצא על המחשב הביתי. היתרון הוא זמינות גבוהה של התוכן ויכולת לעדכנו. החיסרון הוא שהמחשב צריך להיות דלוק כל עוד משתמשים ב-Streamer (עלויות חשמל, האטה בביצועיו בזמן הזרמה). דרך דומה (חיבור לרשת ביתית), אבל הזרמת התוכן מתבצעת מהתקן אחסון נפרד (NAS-אחסון על הרשת). יתרון אחד הוא כמו בהזרמת התוכן מהמחשב – זמינות גבוהה של התוכן ויכולת לעדכנו. יתרונות נוספים הם חוסר תלות במחשב, זמינות התוכן לשאר המשתמשים בבית, צריכת חשמל נמוכה, יכולות גיבוי התוכן ועוד. החיסרון הוא עלות רכישה והקמה ראשוניים של ההתקן ושל הדיסקים, והצורך בידע מסוים בתפעול ה-NAS. (בטוחה שתמצאו חבר/שכן)

 

את  מכשירי ה-Streamer ניתן להשיג כמעט בכל חנות המוכרת מחשבים וציוד היקפי. כמו כן, לא מעט חנויות המתמחות בקולנוע ביתי ישמחו לספק לכם מכשירים אלו כהשלמה לחוויית הצפייה. מותגים כמו Xtreamer ו-BoxeeBox ניתן להשיג אצל היבואן באג מחשבים. רכישה פשוטה של מכשיר מזרימדיה ניתן לבצע גם דרך אתרי השוואות מחירים: זאפ, כמה זה, wizebuy וכו’.

 

מה שבטוח הוא שאחרי שרכשתם והתקנתם, החיים יהפכו לקלים יותר. כל תוכנית בה חשקה נפשכם תהיה בהישג יד, תמונות, מוסיקה, סרטים ועוד. תוכלו לצפות בכל שעה נוחה לכם ולחסוך בעלויות הזמנת סרטים או אפילו מנוי חודשי לכבלים/לוויין, למרות שלאחרונה הצטרפה חברת שרותי הלווין Yes לטרנד זה והיא מציעה ממיר עם יכולות של Streamer.

שאלות?  לאיגור גוטמן בבקשה 🙂 שיהיה לכם שבוע מצויין!